Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Uncategorized » İsrail ve Dürziler

İsrail ve Dürziler

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Dürziler 1948’den beri İsrail’in güvenliğine katkı sağlıyorlar. Toplumun her alanında da pozitif ve anlamlı katkılarıyla biliniyorlar. bir araştırma Dürzilerin Yahudilerle genetik bağları olduğunu da ortaya koydu. Suriye, Lübnan ve İsrail’in dağlık bölgelerinde yaşayan Dürziler uzun yıllardır sosyolog, dil bilimci ve tarihçilerin ilgisini çekiyor. İslam’ın bir mezhebi olan Dürzilik Hindu, Yahudi ve Hıristiyan etkiler de taşıyor. Din Mısır’da 1000 yılları civarında ortaya çıktığı sanılıyor. Yahudi gezgin Benjamin de Tudela 12. yüzyılda onlarda bahsediyor. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre Dürzilerin soyu Türkiye’ye uzanıyordu. Ancak İsrailli bilim adamı Eran Elhaik’in yaptığı ve Scientific Reports akademik dergisinde yayınlanan araştırmasına göre dürzilerin soyu Kuzeydoğu Türkiye, Ermenistan ve Kuzey Irak’a uzanıyor. Bu sonuca İsrailli 400 Dürzinin DNA örneklerinin bin farklı Avrasyalı denek ile karşılaştırılması ile ulaşıldı.

Bu araştırma iki yıl sürdü. Araştırmanın ilginç bir bulgusu var. buna göre Dürziler Kafkas, Türk ve Aşkenaz Yahudilerine Orta Doğu’da bulunan diğer tüm etnik gruplara nazaran daha çok benziyor. Dr. Elhaik Aşkenaz Yahudileri ve Dürzilerin DNA’larının kökenini birçok köyün bulunduğu dağlık bir bölge olarak tespit etti. Bu köylerin adı da Aşkenaz kelimesinden değişime uğramış. Aşkenazların Orta çağ’da bugünkü Kuzeydoğu Türkiye’de bulunduğu bilinen bir bilgi. Eski Aşkenaz olarak adlandırılan bu bölgede her iki toplum da bir arada yaşıyorlardı. Bir noktada Yahudiler Hazar krallığına doğru kuzeye ve Avrupa’ya, Dürziler ise bugünkü Suriye, Lübnan ve İsrail’in bulunduğu güneye göç ettiler. İki toplumun ortak bir geçmişi olduğu kanıtlanırken aralarındaki sevgi Teluda’nın da dikkatini çekmiş. Bu durumda karışık evlilikler yapılmış olması yüksek olasılık.

 


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.Kendi insanlarımız ‘ın bize kattığı değer çok önemli halkıma ve insanlarıma teşekkür ederim.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: