Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli bilim insanları ALS için yeni bir tedavi yöntemi buldular

İsrailli bilim insanları ALS için yeni bir tedavi yöntemi buldular

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Ben Gurion Üniversitesindeki bilim insanları, ALS tedavisinde çığın açan bir tedavi yöntemi buldular. Açılımı amyotrophic lateral sclerosis olan ALS, Lou Gehrig hastalığı olarak da biliniyor ve hastanın motor nöron hücrelerini öldürerek ilerleyen öldürücü bir hastalık. Üniversiteden yapılan açıklamaya göre Dr. Rachel Lichtenstein hastalığın ilerlemesini durdurmayı başardı. Motor nöron hücrelerini öldüren glial hücrelerini durduran çalışmasında doktor, bu sayede vücudun bağışıklık sistemini arttırarak hastanın yaşama süresini uzatabiliyor.

Illustrative image of the neurological process causing Amyotrophic Lateral Sclerosis (ALS) also known as Lou Gehrig's disease. (Screen capture: Moovly via YouTube)

“Glial hücreleri sağlıklı beyin hücrelerine saldırıp öldüremediği bir metod bulduk,” denilen açıklamada, Lichtenstein FDA onaylı ilaçlarla ALS tedavisini ilerletmeyi başardı. Fareler üzerinde yapılan ilk denemeler başarıya ulaştı, yaşama süreleri gözle görülür şekilde arttı. Bu ilaçların kanser tedavisinde kullanıldığı ve zaten FDA onaylı olduğunu belirten doktor Lichtenstein, sadece daha fazla deneme yapmaları gerektiğini söylüyor. Üniversitenin teknoloji transfer şirketi BGN Teknoloji’nin başkan yardımcısı Dr. Ora Horovitz ise bu ilacın diğer beyin rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılabileceğini belirtiyor ve Alzheimer ve Parkinson tedavisinde de başarı şansının yüksek olduğunu ekliyor. Beynin kendi kendine zararlı hücrelerden temizleyebileceğini belirten Dr. Horovitz, milyonlarca insanın hayat kalitesini yükseleceğine inanıyor. Araştırmacılar şu an tıbbi ortak olabilecek bir şirket arıyor.
ALS rahatsızlığının bir tedavisi yok. Ender görülen bu hastalıkta hastalar genellikle teşhis konulduktan birkaç yıl içinde hayatlarını kaybediyorlar. 100 binde bir görünen bu rahatsızlık genelde 55-65 yaş aralığında görülüyor. ALS 2014 yılında Ice Bucket Challenge ile dikkatleri çekmişti. Bu kampanyada buz gibi suyu kovayla üstlerine boşaltıp videolarını internetten paylaşarak hastalık hakkındaki farkındalığı arttırmak amaçlanmıştı. İngiliz Bilim adamı Stephen Hawking bu rahatsızlıkla mücadele ediyor.


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.Bilimde İlimde Teknoloji de Dünyaya örnek Ülke olan BÜYÜK İSRAEL Kabiliyetlerini Tüm Dünya ya kanıtlamıştır.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: