Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Uncategorized » Singapur İsrail’in Asya’daki penceresi

Singapur İsrail’in Asya’daki penceresi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Singapur merkezli Infocomm Yatırım’dan Dr. Alex Lin’e göre İsraillilerin Uzak Doğu ama özellikle Çin hakkında anlayamadıkları şey ataerkil kültürü. “Önemli kültürel bir ayırım var,” diyen Lin geçtiğimiz haftalarda İsrail’de start-up’ları ziyaret etti. 200 milyon dolarlık fonu yöneten Lin’e göre kültürel farklılık birçok şirketin Asya’da başarılı olamamasının başlıca sebebi. Lin, uyum sorunu yaşayanların Singapur’u bir köprü olarak kullanmasını tavsiye ediyor.

Alex Lin (C) speaks to entrepreneurs and investors at a conference in Tel Aviv Feb. 25, 2015 (Photo credit: Courtesy)

Kağıt üzerinde İsrail ve Singapur’un birçok ortak özelliği var. İkisi de yoğun nüfusa sahip küçük boyutta ülkeler. İkisinin de komşularıyla sınır sorunu var. Her ikisi de jeopolitik olarak istikrarsız ve kendinden daha büyük ülkelerin yanında var olmaya çalışıyor. En büyük benzerlikleri ise en önemli doğal kaynakları olan insana bağlı olmaları diye özetliyor Lin iki ülke arasındaki benzerlikleri.

singapur israel ile ilgili görsel sonucu

İki ülkenin de doğal kaynağı olmadığını ancak bu durumun İsrail’in Doğu Akdeniz’de keşfettiği doğalgaz kaynakları ile değiştiğini vurgulayan Lin, İsrail’in 60 yıl boyunca doğal kaynak eksikliği nedeniyle insana yatırım yaptığını ve bunun Singapur için de önemli bir güç unsuru olduğunu ekledi. Her iki ülkenin de iç pazarının küçük olduğunu belirten Lin, bu durumda ihracata yönelmelerinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Teknolojinin bu nedenle bu stratejiye uygun düştüğünü ekledi.

Singapur kökenli olan Asya’nın en önemli cep telefonu firması Singtel’in yöneticilerinden Allen Lew, İsrail’in icat konusundaki başarıları ile tanındığını ve ileri eğitim sistemi ile bunu başardığını söyledi. Singtel İsrailli firma Tech ile ortaklık kurmuş, reklam firması Amobee’yi satın almış ve İsrail’de bir AR-GE merkezi açmıştı.

İsrail Avrupa ve Amerika’ya yönelik ihracatında başarılı olsa dahi son yıllarda dikkatini çeken Asya pazarında kültürel farklılık nedeni ile çok ilerleyemedi. İsrail ve Batı ülkelerinin kendi kaderlerinden kendilerinin sorumlu olduğunu, demokrasiye alışkın olduklarını ancak Asya’da kişilerin kaderlerini bir lidere teslim ettiklerini bu durumun da hayatın her alanına hakim olduğunu anlamadan Asya’da başarılı olmanın mümkün olmadığını belirten Lin, Singapur’un bu farkı kapatabileceğini belirtiyor.

İki dünya arasında bulunan Singapur’un hem Batı tarzı düşünceyi, demokrasi kavramını, kişisel sorumlulukları anladığını hem de Asya’da kendi evlerinde olduklarından bölge ve halk hakkında çok şey bildiklerini belirterek İsrail’in Asya’da başarılı olması için Singapur’dan yararlanabileceğini söylüyor. Ancak Lin gerçekçi bir yaklaşımla İsrail’in burada bir silikon vadisi kuramayacağını ancak Çin gibi ülkelerle ticaretini arttırabileceğini belirtiyor.

 


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.Ben farklı düşünüyorum dünyanın en zeki insanı musevi kardeşlerimdir.Dünyanın her yerinde başarılı olabilirler yeterki o ülkenin yöntemlerini ve beklentilerini kültürüne göre hareket edilsin.Benim insanlarım yani musevi kardeşlerim istedikten sonra her ülkede başarıli olurlar kardeşlerimin yapamıyacağı hiç bir şey yok.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: