Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli Araplar, İsrail ordusuna yazılıyor

İsrailli Araplar, İsrail ordusuna yazılıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Davut’un Yıldızı Yahudi kimliğinin ve vatanseverliğinin sembolü. Bu nedenle altı köşeli yıldızı, Müslüman bir Arap olan çavuş  Yossef Saluta’nın boynunda görmek şaşırtıcı. 20 yaşındaki asker, omuzunda tüfeği ve üniforması içinde gururla gülümsüyor. Saluta sayıca küçük ama gittikçe büyüyen, İsrail ordusunda görev almak için geleneğe ve bazen de topluma karşı çıkan İsrailli Araptan biri.

Ordunun azınlıklar bölümü başı albay Wagdi Sarhan’a göre Bedeviler dışındaki Arap Müslümanlar arasında da gittikçe artan bir talep var orduya yazılmak için. Onlarca Müslüman Arabın orduya yazıldığını belirten Sarhan, bu sayının artmasını beklediklerini belirtti. Sarhan 4 yıl önce bu sayının 10’un altında olduğunu hatırlatıyor.

Image: Israeli soldiers patrol on the West Bank village of Arura

İsrail’de askerlik erkekler için 3, kadınlar için 2 yıl zorunlu ancak bazı istisnai durumlar var. Bu kural ülkenin Yahudi olmayan Dürzi ve Çerkez toplumu için de geçerli. Kendilerini Arap’tan çok İsrailli olarak tanımlayan Müslüman Bedeviler ve Hıristiyan Araplar gönüllü olarak orduya yazılabiliyorlar. Her iki toplumdan da birkaç yüz asker orduda bulunmakta. Ancak Müslüman Arap İsrailliler bugüne kadar orduyu Batı Şeria’daki Arap Filistinlilere karşı kullanılan bir araç olarak gördüklerinden askerliğe yanaşmazdı. Ancak ne Saluta ne de ailesi duruma bu şekilde yaklaşmıyor. “Bu benim ülkem ve sınırlarını korumak benim görevim,” diyor. “Orduya yazılmak istedim, ailem de beni destekledi.” Arkadaşlarının ona ‘tuhaf bir bakış’ attığını itiraf ediyor. “Ancak onlara ordudaki tecrübemi aktardığımda onlar da katılmaya karar verdiler.”

Saluta’nın görüşü ülke nüfusunun beşte birini oluşturan İsrailli Arapların çoğunluğu tarafından paylaşılmıyor. Parlamento üyesi Yusuf Jabareen, Arapların İsrail ordusunda görev almamasını gerektiğini savunuyor. “Kendi halkımıza karşı olan bir rejimin parçası olamayız” diyor NBC’ye verdiği demeçte. “Siyonist Yahudi söylemi aktarılıyor,” diye de ekliyor. Ancak Sarhan aynı fikirde değil. Yeni birlikler siyasete göre yönlendirilmiyor. Katılanların bir çoğu ordunun İsrail’de kapıları açtığına inanıyor. Asker olmanın onları daha İsrailli yaptığına inanıyorlar ve bu da onlara saygı olarak geri dönüyor.

Image: Sgt. Salah Halil (center) with other Arab members of his IDF unitÇavuş Saleh Halil ise orduya katılmanın kariyer planlamasında bir adım olduğunu söylüyor. Judeida Makr Arap köyünden 20 yaşındaki Halil, 3 yıllık askerlik görevini tamamladıktan sonra polis olmak istiyor. “Askerlik Arap halkı ile İsrail toplumunun kaynaşmasına yarıyor,” diyor. Arapların orduya katılmasının hemen özgüvenlerini arttırdığını hem de bu sayede bir amaç bulduklarını söylüyor. “Orduda hizmet ederek topluma daha bağlı ve daha olumlu oluyoruz,” diye ekliyor.

Saluta ve Halil Kuran-ı Kerim’e el basarak ettikleri yeminle görevlerine başladılar. İlk aylar kolay olmuyor her zaman. Farklı İsraillilerle karşılaşıyorlar ve onlar herkese eşit davranmıyor. Bazen kendilerini farklı hissediyorlar. Bir diğer sıkıntı ise kendi toplumlarının onlara verdiği tepki. Halil temel eğitimden sonra Jenin’de görev almış. “Onlarla Arapça konuştuğumda ne kadar şaşırdıklarını tahmin edersiniz,” diyor. Ancak bu tecrübeler onun asker olma isteğini söndürmedi. Gazze sınırındaki görevi sona erince NBC’nin sorularını yanıtlayan Halil şöyle devam etti; “Müslüman, Yahudi veya Hıristiyan olman fark etmez. Hepimiz aynıyız ve birbirimize yardım ediyoruz.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: