Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Uncategorized » İsrailli robotlar ve uygulamalar yaşlıların hayatını kolaylaştırıyor

İsrailli robotlar ve uygulamalar yaşlıların hayatını kolaylaştırıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Gelişmekte olan dijital ve robotik teknoloji yaşlanmanın çok daha kolaylaşacağının umudunu veriyor. Böylece yaşlılar çok daha uzun süre bakım evine gitmeden kendi evlerinde kalabilecekler. Bu sayede aileler ve bakıcılar yaşlının sağlık kontrollerini uzaktan bile yapabilecekler.

ElliQ

Tel Aviv Venture’un eş başkanı Benny Zeevi’ye göre tüm dünyada gelişmekte olan bu sektörde İsrail’in liderlik yapma potansiyeli var. Yaşlanmanın her yerde gerçekleştiğini söyleyen Zeevi, 65 yaşındakilerin aktif, bağımsız olmak ve hayattan keyif almak istediklerini söylüyor. İhtiyaçları olan hizmeti verebilmek teknoloji ve sağlık sektörü için büyük bir fırsat. Bu aynı zamanda devlet ve belediyeler için de bir fırsat. “İsrail dijital teknoloji, dijital sağlık konularında güçlü olduğu için, elinde bulunan sensör, yapay zeka ve büyük data’yı bu konuda kullanabilir. Teknolojinin amacı evde yalnız olanız bile sizi aktif ve güvenli tutmakta yatıyor.”

Elderly couple

Birleşmiş Milletler 2015 Dünya nüfusu yaşlanma raporuna göre her ülke nüfusunun yaşlanması ve yaşlıların oranının toplam nüfustaki payının arttığını tecrübe ediyor. Bu durum 21. Yüzyılın en önemli sosyal değişikliklerinden biri olacaktır diyen rapora göre toplumun tamamını etkileyen bu durum iş, finans, mal ve hizmet talebi, sağlık ve aile yapısına kadar büyük değişimleri beraberinde getirecek.

2015 ile 2030 arasında, dünyada 60 yaş ve üstü kişilerin %56 oranında artacağı öngörülüyor. Bu da 901 milyonun 1,4 milyar kişi olması demek. 2050’de ise bu sayı katlanarak 2,1 milyara ulaşması bekleniyor.

 

Kaynak: nocamels

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: