Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » Birleşmiş Milletler terörle savaşa önce kendi içinde başlamalı

Birleşmiş Milletler terörle savaşa önce kendi içinde başlamalı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale Birleşmiş Milletler İsrail  Daimi Temsilci Vekili Büyükelçisi David Roet tarafından kaleme alınmış, timesofisrael sitesinde yayımlanmıştır.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Orta Doğu ziyareti, bölgede barış ve işbirliği umutlarını arttırmıştı. Daha da önemlisi, bu ziyaret, günümüzün belası teröre karşı gerçek bir uluslararası işbirliğinin kapılarını açabilirdi. Ancak, eğer Arap dünyası bu konuda gerçekten kararlı ise, önce terör gruplarına verdikleri tüm desteği kesmeliler ve şiddete yol açan nefreti kınamalılar.

Palestinian police stand guard, during the opening ceremony of Rafah health center, in Rafah in the southern Gaza Strip, on March 11, 2015. (Abed Rahim Khatib/Flash90)

Birleşmiş Milletler, bu konuda Arap dünyasına örnek olmalıdır. Sonuçta BM uluslararası barış ve güvenliği sağlamak, barışa engelleri ortadan kaldırmak gayesiyle kuruldu. Her gün, New York ve dünyanın farklı yerlerindeki BM ofislerinde müttefiklerimizle bir araya geliyor ve bu hedeflere ulaşmak için gerçek reformlar üzerinde çalışıyor. Bu değişiklikler BM’nin küresel barış ve güvenlik sözünü yerine getirmesini sağlayacaktır.

Ancak, BM’nin bu konuda ilerleyebilmesi için kendi kurumlarındaki siyasallaşmayı ve önyargıyı aşması gerekiyor. Birçok sefer vurguladığımız gibi, önyargıya gelince, hiçbir BM üyesi ülke İsrail kadar haksız muameleye ve çifte standarda maruz kalmamıştır.

Bu durumun öne çıkan örneği (BM Filistinli mültecilere yardım ajansı) UNRWA’dır. Filistinlilere insani yardımda bulunmak için kurulan kurum, bugün Filistinlilerin söylemini tekrarlayarak propaganda çalışması yapan ve İsrail’i haksız ölçüde eleştiren, uluslararası bir BM kurumu haline geldi.

Bu yılın başında UNRWA’nın Gazze temsilcisi ve UNRWA erkek lisesinin müdürü Dr. Suhail al-Hindi, Hamas’ın Gazze’deki politik büro şefi seçildi. Masum çocuklarla dolu otobüsleri patlatan, İsrail sınırına doğru terör tüneli açan, hedefi İsrail’i yok etmek olan aynı Hamas. Al-Hindi’nin terör bağlantıları UNRWA’ya sürpriz olmamıştır. 2011’de Hamas lideri İsmail Haniye ile buluşması üzerine görevden uzaklaştırmıştı. Ancak bu uzaklaştırma sadece üç ay sürmüştü. UNRWA’nın mühendislik bölümü lideri Muhammed al-Jamasi de Hamas’ın politik bürosunda görev alıyor.

Bir BM kurumundan böyle durumlara sıfır tolerans göstermesi beklenir. Ancak UNRWA sözcüsü Christopher Gunness’in, eğitim kurumunun başındaki kişinin terör liderliği ile suçlanmasına ilk tepkisi haberi yalanlamak oldu. Hatta bu konuda hiç kanıt yok diyecek kadar ileri gitti. Ancak kanıtlar bir bir sıralanınca, al-Hindu’yu görevden uzaklaştırarak, ‘istifa’ etmesine olanak verdiler. Terör örgütündeki rolü nedeniyle görevden uzaklaştırıldığı belli olsa da Gunness “elemanlarımızın ne sebeple görevden ayrıldığını tartışmak kurallarımıza aykırı” diyerek istifa söylentisini güçlendirdi. Ancak İsrail’in BM elçisi konuyu BM’ye getirdiğinde UNRWA Başkanı Pierre Krähenbühl AL-Hindi’nin görevden alındığını söyledi. Sebep olarak da ‘seçime katılmayı’ (ran for an elected office) öne sürdü.

david roet ile ilgili görsel sonucu

Birleşmiş Milletler İsrail  Daimi Temsilci Vekili Büyükelçisi David Roet

Tüm bu olay BM’yi olabildiğince kötü gösterdi. Nefret ve teröre karşı güçlü bir duruş sergilemesi gereken UNRWA bölgenin en olumsuz aktörlerinden biriyle anılır oldu. Daha da kötüsü, terör örgütüne üye bir çalışanını korumakla korkunç bir  örnek teşkil etti. Eğer BM terör sempatizanları hakkında açık açık konuşamıyorsa, Arap dünyasının onu takip etmesini nasıl sağlayacak?

Bu olay, UNRWA’nın açık bir şekilde terör karşıtı mesaj vermesi için mükemmel bir fırsattı. BM genelde İkinci Dünya Savaşı sonrasında iyi niyetlerle kurulmuş ancak diktatör ve despotlar tarafından zaman zaman ele geçirilmiş bir kurum olarak eleştiriliyor. Bölgenin en kötüsünün yanında olmayı bırakarak BM, kendi toplumuna nefret aşılayanlara bir mesaj vermiş olacaktı.

Eğer BM ve Orta Doğu’daki komşularımız gerçek barışa ulaşmada kararlılarsa, değişikliklerin hemen uygulanmaya geçmesi gerekir. Saf niyetlerle kurulmuş kurumları onurlandıralım, BM liderliği siyasallaşmayı ve önyargıyı aşsın. Ancak bu şekilde, kuruluşundan 70 yıl sonra, BM potansiyeline kavuşabilir ve dünyaya gerçek ve olumlu katkı sağlayabilir.

kaynak: timesofisrael


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL DEVLETİ VE ONA HİZMET EDENLER.Ben orta doğuda istikrarın BÜYÜK İSRAEL VE BÜYÜK AMERİKANIN görüşleri doğrultasında olması gerektiğini düşünüyorum ve böyle olmalı başka türlü terör durmaz önce güvenlik BÜYÜK İSRAEL için bugün olduğu gibi en üst düzeyde olamalı başkalarının başına ne geldiği önemli değil önemli olan BÜYÜK İSRAEL saygı ile kalın.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: