Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas askeri kanadının kurucularından Nasser Filistinlilerden özür diledi

Hamas askeri kanadının kurucularından Nasser Filistinlilerden özür diledi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Muhammed Nazami Nasser, 1991 yılında Hamas’ın askeri kanadını kuranlardan biriydi ve İsrail askerlerinin öldürülmesinde doğrudan rol almıştı. 1989 yılında İsrail askerleri Avi Sasportas ve Ilan Saadon’u kaçırıp öldürmüştü. Bu Hamas’ın ilk kez uyguladığı bir yöntemdi.
Geçtiğimiz gün Facebook hesabında yaptıkları için Filistinlilerden özür dileyen Nasser, adını kullanmadığı İslami grubu, nefret aşılayan, Filistin halkının sonunu getiren ‘şeytan’ olarak tanımladığını ekledi. İsrail’e karşı girişilen terör saldırıları ve şiddet için ise özür dilemedi.

Muhammad Nazami Nasser (Facebook)

Muhammad Nazami Nasser

Filistin’deki ve Filistin dışındaki tüm Filistinlilere seslenen Nasser, ayrıca “ölümsüz lider” olarak tanımladığı Yaser Arafat ve El Fetih dair birçok kişi ve kuruluştan özür diledi. Kimi zaman Hamas ile ortaklaşa saldırı düzenleyen İslami Cihat bu listede yer almadı. Facebook paylaşımı şu şekilde;
“Sizlere karşı [politik kurumlar] içimde biriken nefretten dolayı ve sizin haritada coğrafi ve siyasi bir yeriniz olmaması için verdiğim çabadan dolayı özür dilerim. En büyük hayalim olan, sizlerin hareketsiz yer altına gitmeniz için sürdürdüğüm çaba için özür dilerim. Şeytanın [Hamas] beni etkilemiş olmasından, cennetin en yüksek kademesine çıkacağıma inandırdığından dolayı Allah’tan beni affetmesini dilerim. Allahım, Allahım, Allahım… dualardan mahrum kaldım. Ana vatanım yok edildi çünkü diğerlerini anlayamadım. Ve en kötüsü din ile çalıştığımı sanıyordum.”

A poster image of assassinated Hamas weapons importer Mahmoud al-Mabhouh in Jabalya, northern Gaza Strip, 23 March 2010 (photo credit: Abed Rahim Khatib/Flash90)

Nasser ne Hamas ne de İsrail’i ismen anıyor. Ancak şeytan derken Hamas’tan bahsettiği ve İsrail’e yaptıkları sayesinde cennete gideceğine inandığı anlaşılıyor. “Özrümü kabul etmenizi rica ediyorum. Gerçi dine karşı, vatan ve halka karşı bunca yıkımdan sonra yardımcı olmayacaktır,” diye ekledi. Nasser paylaşımının devamında hayvanların ve bitkilerin birleşerek farklılıklardan nasıl bir güzellik yarattığını belirtti.
Filistin Yönetimi’nin resmi sitesi Wafa, Nasser’e ulaşılamadığını belirtti. Uzlaşı çalışmalarına destek vermiş olan Nasser’ın ve ekimdeki seçimlerde adaylığını koyması bekleniyordu. Wafa, Nasser’in özrünün bir çok kişide Hamas hakkında soru işaretleri doğurduğunu belirtti. İsrail’den kaçmak için bir dönem Sudan’a yerleşen Nasser’in son zamanlarda Gazze’de yaşadığı biliniyordu. Nasser 15 Ağustos’taki bu Facebook paylaşımından sonra bir daha görülmedi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: