Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Başarıları İsrail’i aşan kadın teknoloji liderleri

Başarıları İsrail’i aşan kadın teknoloji liderleri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


kadinİsrail bir start up ülkesi olarak biliniyor ve kadınlar birçok önemli teknoloji firmasının en üst düzey pozisyonlarda görev alıyorlar. Bu başarı bir çok sektörde daha dikkatleri çekiyor. Mesela İsrail’in en büyük 5 bankasının 3’ünün CEO’su kadın (Lilach Asher-Topilsky, Israel Discount Bank, Rakefet Russak-Aminoach, Bank Leumi ve Smadar Barber-Tsadik, First International Bank). Ancak çalışanlar açısından halen erkek egemenliği mevcut high tech sektöründe. İstatistik merkez bürosunun verilerine göre bu sektörde çalışanların sadece %35’i kadın. Buna rağmen İsrail’in Silicon Wadi’si, çalışanların sadece %20 ve üst düzey çalışanlarının sadece %11’inin kadın olduğu Silicon Valley’den bu konuda daha iyi durumda. İsrail iş yerinde cinsiyet eşitliğini destekleme endeksine göre 59 ülke arasında 21. Sırada. Fena değil ama daha iyi olabilir. İsrail’in ilham veren 5 kadın girişimcisini size tanıtmak istiyoruz.
Dr. Kira Radinsky: Geleceği öngörüyor

dr. kira radinsky, technion, ebay, salespredict, predicts the future

Dr. Kira Radinsky

Dünya çapında gazete sayfalarını süsleyen Radinsky geleceği öngörmesiyle dikkati çekiyor. 15 yaşında üniversiteye başlayan, 26 yaşında doktorasını tamamlayan Radinsky iki start up kurdu. SalesPredict eBay’e 40 milyon dolara yakın zamanda satıldı. Artık 30 yaşında olan Radinsky, eBay’in İsrail başında bulunan bir bilim insanı ve Technion Üniversitesi’nde araştırmalar yapıyor, sosyal ayaklanmalar dahil geleceği öngörebiliyor. Geliştirdiği SalesPredict de kullandığı algoritma sayesinde satışların gelişmesine yardımcı oluyor. “Hiç bir zaman geleceği öngörmenin zorluğunu aklımdan çıkarmadım. Ama belki de olağanüstü şeyler başarmak isteyen sıradan kişilerin düşünme şeklidir diye düşündüm,” diyor bir röportajında.

 

maxine fassberg, intel israel

Maxine Fassberg

 

Maxine Fassberg: 10 bin teknoloji çalışanının yöneticisi
2009 yılında Teknolojideki kadınlar sıralamasına girdi. 2012’de CNN tarafından teknolojideki en güçlü 10 kadın arasında gösterildi. 2007’den beri Intel İsrail’in ülkedeki operasyonlarını yönetiyor. Bu da İsrail’deki altı farklı merkezdeki 10 bin çalışanı yönetmesi demek. Intel’in ihracatı tek başına İsrail’in toplam ihracatının%9’unu teşkil ediyor. Intel İsrail’deki yatırımlarına 40 yıl önce, ABD dışındaki ilk AR&GE merkezi olarak seçmesi ile başladı. Bu dönemde Intel çığır açıcı bir çok buluşa imza attı. Günümüzde, Fassberg liderliğinde Intel BMW ile işbirliği içinde ve sürücüsüz araçlar için Mobileye’ı geliştiriyor. Katıldığı bir konferansta İsrail’in Intel için önemine değindi ve İsrail’deki dâhiler olmadan Intel’in Intel olamayacağını söyledi.

Dr. Orna Berry: İsrail’in ilk ve tek kadın şef bilim insanı

Dr. Orna Berry, EMC

Dr. Orna Berry,

Hem bilim insanı hem de high tech girişimcisi olan Berry artık 67 yaşında. Ancak İsrail’in ilk ve tek kadın şef bilim insanı olarak 1990’larda görev yaptı. Gemini Israel’e 2000’de ortak olan ve Microsoft Xbox Kinect için 3 boyutlu sistemini ve sensör teknolojisini geliştiren PrimeSense’i yönetti. PrimeSense Apple tarafından 2013 yılında 360 milyon dolara satın alındı. Birçok teknoloji firmasının yönetim kuruluna seçilen Berry 2011 yılında EMC’nin ürün geliştirme başkan yardımcılığına getirildi. İsrail’deki merkezi dünyanın en önde gelen 8 uluslararası merkezden biri. WITI dahil birçok prestijli ödüle layık görülen Berry, istatistik ve matematik dalında master, USC’den de bilgisayar mühendisliği doktorası sahibi.

 

Dr. Michal Tsur: İsrail start up’larının demir leydisi

Dr. Michal Tsur, The 'Iron' Lady Of Israeli Startups, Tells NoCamels About Success Sans Coding And Women In High-Tech

Dr. Michal Tsur

2005 yılında RSA Security’ye 145 milyon dolara satılan online güvenlik şirketi Cyota’ın yaratıcılarından Tsur, günümüzde KAltura’nın yaratıcısı ve başkanı. Kaltura, web sitelerini kişileştirmeye yarayan erişime açık bir video platformu. Kaltura’nın müşterileri arasında HBO, ABS, Turner, Warner Brothers ve Paramouth var. Goldman Sachs, Kaltura’ya yaptığı yatırımı bu sene 50 milyon dolar arttırarak toplam 165 milyon dolara çıkardı. Kaltura’nın değerinin 500 milyon dolar olduğu konuşuluyor. INC.com dahil geleceğin teknoloji girişimcileri arasında gösterilen Tsur, oyun kuramı modelleri konusunda New York Üniversitesinde doktorasını tamamladı. Şu an Yale Hukuk Okulunda enformasyon toplumu konusunda doktora sonrası çalışmasına devam ediyor.

 

 

Nava Swersky Sofer: Daha iyi bir yaşam için teknoloji

Nava Swersky Sofer

Nava Swersky Sofer

25 yıllık kariyerinde avukat Sofer hep bir girişimciydi. Şu an IDCBeyond’un direktörü.IDCBeyond IDC Herzliya’nın yeni jenerasyondan girişimcileri eğitmeyi amaçlayan bir program. 21. Yüzyılın bio-tıp, teknoloji, küreselleşme gibi birçok konusunu içeren programla ilgili Sofer programa kabul ettiklerinde farklılığa önem verdiğini söylüyor; altyapı, yaş, milliyet, cinsiyet. Sofer ayrıca BM’in entellektüel programlarını yöneten WIPO’da da danışman olarak görev yapıyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: