Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’in geliştirdiği nano teknoloji, gençlik iksiriniz olabilir

İsrail’in geliştirdiği nano teknoloji, gençlik iksiriniz olabilir

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrailli doktora öğrencisinin geliştirdiği formül, ciltte oluşan hasarlara karşı vücudun doğal savunma sistemini aktive etmeyi başardı.

Photo by Evgeny Atamanenko/Shutterstock.com
Tüm gün UV ışınlarına, radyasyona ve çevreden yayılan diğer zararlı etkilere maruz kalan cildi koruyan filtreler azaldıkça birçok cilt sorununu da beraberinde getiriyor; pigment farklılığı, kırışık, cilt kanseri… Bu durum ayrıca iç organlarımızda da sorunlar çıkarabilir ve protein, DNS ve lipid üreten hücrelere zarar verebilir. İsrail’de üretilen yeni bir nano teknoloji vücudun doğal savunma sistemini çalıştırmayı başardı. Bu sayede cildin dengede kalabilmesi için gereken antioksidan enzimler vücut tarafından üretildi.
Cosmetics akademik dergisinde yer alan raporda İbrani Üniversitesi doktora öğrencisi Maya Ben-Yehuda Greenwald, Technion Üniversitesi ile işbirliğinde gerçekleştirdikleri bu nano teknolojiyi anlattı. Greenwald, vücudun kendi savunma sistemini çalıştırmak üzerinden elde edilen başarının çok önemli olduğunu söyledi. Bu sayede hem bu savunma sistemine erişimin olduğu kanıtlandı, hem de diğer sorunlarda da kullanılabileceğini gösterdi. Eczacılık fakültesi öğrencisi olan Greenwald Myers deri araştırmaları laboratuvarlarında yaptığı araştırmalarda güçlü bir antioksidan olan Nrf2 adlı protein çalıştırmayı başardı. Bu araştırma sırasında Nrf2 proteinini çalıştırabilen bir başka maddeyi de keşfetti ve nano teknoloji teslimat sistemini geliştirdi. Bu buluşun öncelikle dermatolojide kullanılabileceği düşünülüyor. Öte yandan bu buluşun damar hastalıkları, kalp krizi, kanser ve alzheimer’in tedavisinde de kullanılabileceği düşünülüyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: