Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail teknolojisi Rio Olimpiyatları’nda

İsrail teknolojisi Rio Olimpiyatları’nda

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Rio Olimpiyatlarına İsrail şimdiye kadar en kalabalık sporcu kafile ile katılıyor. 17 farklı dalda yarışan 47 sporcu ile 35 koç ve 25 yardımcısı Brezilya’da bulunuyor. Ancak sadece onlar değil, olimpiyatların güvenliğini sağlayan birçok İsrailli firma da adından bahsettiriyor

rio olympics

ImageSat International: uydu ile güvenlik

Olimpiyatlarda güvenlik sadece karadan değil aynı zamanda uydu aracılığıyla da sağlanıyor. ImageSat Eros-B uydusu ile yüksek çözünürlükte resimler çekiyor. Brezilya Savunma Bakanı Raul Jungmann, 450 km’lik bir alanda 50 cm’ye kadar yüksek çözünürlüklü İsrail uydusunu tercih etme sebebini de buna bağlıyor.

ImageSat

ImageSat Eros-B uydusu

ISDS: Önce güvenlik

Yapılan açıklamalara göre Rio olimpiyatlarının güvenlik bütçesi 2,2 milyar dolar. İsrailli International Security and Defense Systems (ISDS) firması 1982 yılından beri kompleks güvenlik projeleri için çözüm üretiyor. 2016 olimpiyatlarının resmi güvenlik sağlayıcısı olan firma, oyunlarla ilgili bölgelerin güvenliğini sağlıyor; stadyum, olimpik köy, bisikletçilerin ve yelkencilerin geçtiği yollar, otoparklar gibi. En kötü senaryolara göre hazırlık yapan firma bu durumlara karşı hazırlıkları da yapıyor. Ana güvenlik sağlayıcı olan firma, gereken teknolojileri belirliyor, güvenlik firmalarının sorumluluk alanlarını belirliyorlar ve takip ediyorlar.
ISDS CEO’su Tomer Fullman verdiği röportajda Brezilya’nın istihbarat birimleri, ordu, polis ve devlet görevlilerinin bulunduğunu, kendilerinin tüm firmaları koordine eden özel bir ekip olarak çalıştığını belirtti. Gelişmiş teknolojilerle onlara yardım ettiklerini ekledi. Böylece terör, suç ve vandallığın önüne geçileceğini belirtti.

Moovit: Rio’da gezinmek için

İsrail uygulaması Moovit, toplu taşımada hangilerinin daha kolay ve hızlı olduğunu belirtiyor. Bu uygulamayla bir tesisten bir diğer tesise giderken veya sadece şehri gezerken trafikte kalma ve zaman kaybetme azalıyor. Dünya çapında 30 milyon kullanıcısı olan uygulama en hızlı toplu taşıma araçları bilgisini 35 farklı dilde kullanıcılarına sunuyor. Otobüs, tren, metro, tramvay, feribot gibi ulaşım araçlarını kullananların tercihi uygulamanın Brezilya’da 1,5 milyon kullanıcısı var. Bu sayı olimpiyat için gelen turistlerle 2 milyona ulaştı.
Olimpiyat döneminde Rio belediyesi 50 km’lik yeni güzargah ekledi. Bunların hepsine Moovit’ten ulaşmak mümkün. “Trafik sorununu çözmek Rio’nun en önemli sorunuydu,” diyor Moovit CEO’su Nir Erez.

RideOn: Olimpiyatlara daha fazla gerçeklik getir

İsrailli startup’lar Rio’ya gidebilmek için yarışmayı kazanmak zorunda kaldılar. Bunlardan biri de yolun haritasını ve önemli bilgileri kullanıcıya yansıtan özel kayak gözlükleri üreten RideOn. Mayıs ayında sportif yenilikler yarışmasını kazanarak Rio biletini elde etti. Ve Teknoloji olimpiyatlarında İsrail’i temsil ediyor.

Microsoft ve Saucony ile işbirliğine giren firma spor alanında teknolojik yenilikleri içeren bir platform oluşturmanın ilk adımlarını attılar.

LiveU: Olduğun yerden canlı yayın

Rio’ya gidemeyenler için en iyi ikinci şey olimpiyatları canlı yayınlar aracılığıyla takip etmek. Ödüllü İsrailli firma LiveU 80’den fazla uluslararası yayıncıya olimpiyat oyunlarını izleyicilerine ulaştırma imkanı sağlıyor. LiveU FIFA 2014’te de benzer bir servis sağlamıştı. Uydu bazlı canlı video aktarım teknolojileri ile yüksek kalitede ve aynı anda dünyanın bir diğer noktasına Olimpiyatları aktarmaya yardımcı olan tek firma.

kaynak: no camels


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: