Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Israel » İsrail ile Afrika arasında ‘Rönesans’ Devri

İsrail ile Afrika arasında ‘Rönesans’ Devri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail’in  Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Danny Danon tarafından kaleme alınmış Wall Street Journal gazetesinde yayımlanmıştır.

İsrail ile Afrika arasındaki ilişkileri canlandırırken

İsrail başbakanı Binyamin Netanyahu’nun son Afrika gezisi, İsrail’in bu ülkelerle ilişkisine verdiği önemi gösteriyor. Ekonomik ilişkilerin yanı sıra, İsrail ile Afrika arasındaki ilişkilerde yaşanan ‘rönesans’, aynı zamanda uluslararası arenada özellikle de Birleşmiş Milletler’de İsrail’in desteğini arttırması için bir fırsat. İlk kurulduğu yıllarda İsrail, Afrika ülkeleri ile iyi ilişkiler içindeydi. İngiliz yönetiminden yeni kurtulmuş ve binlerce yıllık işgal ve sürgünden sonra bağımsızlığına kavuşan İsrail, sömürgeciliğe karşı savaşlarında Afrika ülkeleri için bir esin kaynağıydı.

İsrail Başbakanı Netanyah ve Etiyopya Başbakanı Desalegn ikili anlaşmalar imzalarken

İsrail ile yeni kurulan Afrika ülkeleri arasında özel bir bağ oluştu. İsrailli uzmanlar, bankacılıktan kuyu açmaya, kendi bilgi ve deneyimlerini Afrikalılarla paylaştılar. İsrail’in Orta Doğu’daki komşularından dolayı oluşan diplomatik yalnızlığı Afrika ülkeleri ile aşmasının stratejik bir önemi de vardı.
İkili ilişkiler 1967’deki Altı Gün Savaşlarında bozuldu. 1973 Yom Kipur Savaşında ise tamamen sıfırlandı. Arap propagandasına inanan Afrika ülkeleri, İsrail’i “işgal altındaki” Arap topraklarında sömürgeci olarak görmeye başladı.
Kırk yıldan fazla bir süreden sonra İsrail, Netanyahu’nun deyimiyle, “İsrail Afrika’ya, Afrika İsrail’e geri dönüyor.” İsrail hükümeti Afrika ile ilişkilerini güçlendirmek için milyon dolarlık bir plan sundu. Bu ziyarette, 70 İsrailli şirketin başkanı başbakana eşlik etti.
Birçok konuda İsrail Afrika için uygun bir ortak. Çünkü yaşadığı sorunlar, tıpkı Afrika gibi, onu yaratıcı çözümler üretmeye zorladı. Örneğin İsrail tarım suyunu geri dönüştüren ve yeniden kullanan lider ülke olmakla kalmıyor, su arıtma sistemi ile tüm su ihtiyacını, iklim şartlarına rağmen, karşılayabiliyor. Yenilenebilir enerjide de; güneş, rüzgar gibi, gelişmiş teknolojileri ile de dikkat çekiyor.
İsrail’in Afrika ile ilişkilerini geliştirmesinin daha büyük ve küresel anlamda da faydaları var. İsrail, onlarca yıldır BM’de haksızlığa uğruyor çünkü birçok forumda sayıca eksik kalıyor. Bunun sonucunda Filistin uluslararası kurumlarla doğrudan pazarlığa girmeye başladı. İsrail ile Afrika arasında daha iyi ilişkiler kurulması Filistinlilerin yeniden pazarlık masasına dönmesini sağlayabilir. 2014 yılında BM Güvenlik Kurulu’nda İsrail karşıtı bir kararın çıkmasını desteklerken Nijerya ve Ruanda’nın çekimser kalması bu girişimi durdurmuştu. Öte yandan bazı Avrupa ülkeleri Filistinlileri desteklemişti
Benzer bir şekilde, BM hukuk komitesine seçilme girişimim İran’ın başını çektiği Bağlantısızlar hareketinin onay vermemesiyle İsrail her ülkenin sahip olduğu bu haktan mahrum olmuştu. İsrail’in boykot edilme denemesi, Kenya ve Ruanda’nın benim adaylığımın da diğer adaylar gibi değerlendirilmesini istemesiyle durdurulmuştu. Sonuçta oylama yapılmış, 109 ülke benim başkanlığım için onay vermiş ve İsrail ilk defa geçici olmayan bir BM kurumuna başkan seçilebildi.

Filistinlilerin İsrail’e bir sonuç empoze etmek ve pazarlık masasından kaçmak için BM kurumlarına başvurmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Bu girişimleri durdurmada İsrail’in en büyük destekçisi Amerikan halkı. Ancak İsrail’in diplomatik ilişkilerini genişletmesi ve dostlarının sayısını arttırması gerek. Afrika ile ilişkilerimizi derinleştiriyoruz çünkü bu yapılması gereken doğru bir şey, en başta her iki tarafın da ekonomik kazanımları göz önüne alındığında. Ayrıca bu sayede BM kurumlarında İsrail’e diğer üye ülkeler ile aynı haklara sahip tam üye olarak davranılabilir.

 

kaynak: http://www.wsj.com/articles/reviving-relations-between-israel-and-africa-1468348388

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: