Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli doktorlar Suriyelileri tedavi ediyor

İsrailli doktorlar Suriyelileri tedavi ediyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


IDF medics operate a field hospital of injured Syrians near Israel's northern border. (Photo: IDF Blog)

İsrail Ordusu sağlık ekibi sahra hastanesi (Photo: IDF Blog)

İsrail ordusu Suriye’de süregelen savaşta yaralanan Suriyelileri tedavi ediyor. Düşüncelerini paylaşan iki kadın ordu doktorundan Rotem Einav şöyle diyor; “İsraillileri, Yahudileri veya Suriyelileri tedavi etmek için eğitilmedim. İnsanları tedavi etmek için eğitim gördüm.”
Son beş aydır Golan Tepelerinde görev alan 474’üncü tümene bağlı çalışan Einav, bu süre zarfında 100 Suriyeliyi tedavi etti. Bölgeye ilk gelen sağlık ekiplerinden olan İsrail birçok defalar ilk yardım uygulayarak hayat kurtardı ve daha sonra ambulansla İsrail’deki hastanelere yolladı. İsrail Suriye sınırına savaşın ilk günlerinde bir sahra hastanesini kurdu. İki sene önce kapatmasına rağmen yararlılar akın etmeye devam ediyor. Einav kendinde olan yararlılarla konuşup durumlarını öğrenmeye çalıştıklarını söylüyor. Bunun için Arapça bilen tercümanları mevcut. Kendinde olmayanları ise gördükleri üzerinden tedavi ediyorlar.

İsrailli komutan doktor Rotem Einav (Photo: IDF Blog)

İsrailli ordu doktoru Rotem Einav (Photo: IDF Blog)

Leshem Shirgaouker’in görevi ise gelen yaralıları sorunlarına göre gereken bölüme veya hastaneye yönlendirmek. Hava kuvvetlerinde doktor olarak çalışan Shirgaouker’in yaralılarla ilgili hiç bir detayı atlamamaya çalışıyor ve onları muayene ettikten sonra elde ettiği tüm bilgileri hastanelere iletiyor. Buraya görevli atandığında ne ile karşılaşacağının farkında olduğunu söylüyor ancak gerçek yine de çok etkiliyor. “Onları görüyorsun, onlarla konuşuyorsun. Seninle kalan bir şeyler var, görüyorsun, kokuyu alıyorsun. Bir seferinden kafatsından giren çenesinden çıkan bir kurşunla yaralanan bir kişi vardı. Güzel değil ama bunu sevmem diyemezsin. Lider olarak her duruma hakim olmalısın. Kendini toparlayıp işini yapmak zorundasın.” Öte yandan Shirgaouker buranın kendini tıbbi açıdan bulabileceğin bir yer olarak tanımlıyor; “Burada hayat kurtarıyorsun.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: