Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Apple, İsrail’in hi-tech endüstrisine alıştı

Apple, İsrail’in hi-tech endüstrisine alıştı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


apple

Apple oldukça sessiz biçimde İsrail’de hardware geliştirme merkezi açtı. Bugüne kadar İsrail’e 1,2 milyar dolar yatırım yaptı ve yeni İsrailli eleman almaya devam edeceğe benzer.
“Apple’ın en önemli değeri müşterilerine hayatlarını zenginleştirecek ürünler sunmak. Bu bizim ilk önceliğimiz. Bunu yapmak için güzel bir dizayn, en iyi hardware ve en iyi software’e sahip olmaktan geçer.” Bu sözlerin sahibi İsrail’in en etkili küresel teknoloji endüstrisi çalışanı. Johny Srouji geçen aralık ayında Apple hardware teknolojilerinde başkan yardımcılığına getirildi. Sadece 10 kişini katıldığı yönetim kadrolarında bulunan Srouji, Apple kararlarında yetkisi var. İsrail’deki geliştirme merkezi de onun yönetiminde.
2011 sonunda Steve Jobs’un yerine CEO olan Tim Cook gizlice İsrail’de bir hardware geliştirme merkezi kurmaya karar verdi. Bu karar kendi hardware ve chip’lerini üretme stratejik kararından sonra alındı. Mühendislik programı için ABD dışında yerler konuşulurken de Srouji İsrail’i teklif etti. “Cupertino ve Austin’deki merkezlerden sonra bir diğerini İsrail’de açmaya karar verdik. Çünkü burada yenilik, fikirler ve kapasite mevcut.”
Şu ana kadar İsrail’e 1,2 milyar dolar yatırım yapan Apple’ın 800 yerel çalışanı var. Çoğunluğu software ve hardware mühendisi. 400’ü sadece son iki yılda işe alınmış. Apple ayrıca iki firmayı satın alarak bünyesine kattı. Bir yıl önce de Herzliya Pituach’ta merkez ofis ve Haifa’da bir şube açtı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: