Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Öldürücü uyku apnesine karşı İsrail teknolojisi

Öldürücü uyku apnesine karşı İsrail teknolojisi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Itamar Tıp, kalp rahatsızlıkları ile uyku apnesi arasındaki bağlantıyı keşfeden dünyadaki ilk firmalardan biri. Yine bir ilki başaran firma kardiyologların uyku apnesi rahatsızlığı olan hastalarının durumlarını takip etmek, tedavi etmek, ve iyileştirmek için bir platform sunuyor. Itamar Tıp CEO’su Gilad Glick, daha önce bir teoriden ileri gitmeyen bu bağlantıyı artık kardiyologların kabul ettiğini belirtiyor. Tel Aviv’de bu konuda uluslararası bir sempozyum düzenlendiğini belirten Glick, geliştirdikleri Total Sleep Solution (Tam Uyuma Çözümü) sayesinde kardiyolog ve diğer doktorların bu konuda kolay bir yönteme kavuştuğunu ekledi.

Tel Aviv’de düzenlenen 13. Uluslararası Ölü Deniz Teknoloji, Tedavi ve Kalp Aritmisi Sempozyumunda söz alan Glick, aynı etkinlik içinde kendi mini ‘Uyku Apnesi ve Aritmi’ sempozyumunu düzenledi. On yıldır süregelen araştırmaların gösterdiği uyku apnesinin kalp krizleri ile bağlantılı olduğu değil aynı zamanda sebebi olduğunu da ortaya çıkardı. Uyku sırasında nefes alma sıkıntısı yaşayan kişilerin belli bir süreyle nefessiz kalması olarak tanımlanan bu rahatsızlık, günde 24 saat oksijen ihtiyacı olan vücudu ve vücudun nefes almayı düzenleyen sinir sistemini zedeliyor. Yeterince oksijen almayan vücutta gün boyu yorgunluk, ağır horlama, karaciğer ve kalp rahatsızlıkları görülüyor.

Itamar Medical's WatchPAT in action (Photo credit: Courtesy)

Itamar Medical’in WatchPAT ‘i temsili (Photo credit: Courtesy)

En sık görülen rahatsızlık olan Obstructive Sleep Apnea (OSA) daha çok orta yaş erkeklerde veya yüksek kilolu şekli bozulmuş gençlerde görülür. Darlaşan nefes alma borusu ile havanın vücuda girişini engelliyor. Hava eksikliğinden boğulmak pek sık görünen bir durum değil çünkü bu durumda genelde kişiler hemen uyanır. Asıl tehlike bu sebeple oluşabilecek bir kalp krizi. Bu da tüm organların çalışmasını engeller.

50 yaşındaki her 15 Amerikalıdan 1’inin bu hastalığı taşıdığı düşünülüyor. 65 yaşına vardıklarında ise kalp krizi riski daha da artıyor. Tedavi edilmeyen uyku apnesi kalp krizlerinden dolayı ani ölümlere normalden iki kat fazla sebep olabilir.

OSA tedavisi için Itamar Tıp birkaç yıl önce kan deveranımı ölçen bir alet geliştirdi. Böylece uykuda kalbin nasıl çalıştığı takip edilebiliyor. PAT (Peripheral Arteria tone) adı verilen bu teknolojiyi kullanan WatchPAT sayesinde kol saatine benzeyen bu aletle uykudaki kalp çalışımı takip edilebiliyor, uyku apnesinin varlığı ve derecesi ölçülebiliyor. Bu sayede kardiyologlara yardımcı olduktan sonra, OSA’nın tedavisi ise apayrı bir konu. Klasik yöntemle tedavi hem çok zor hem çok zaman ve ekipman istiyor. Üstelik tüm bu zahmete rağmen başarı şansı ancak %50’lerde. Total Sleep Solution ise bu konuda bir çığır açıyor. Itamar Tıp’ın sunduğu bu yeni platform, WathPAT’ten gelen verileri alıyor, bir bulut sistemine yerleştiriyor ve verileri analiz ediyor. Problem durumunda doktor uyarılıyor ve gereken tedaviye başlayıp tekrarlanması engelleniyor. Günümüzde bu sistemi dünyada 60 hastane kullanmaya başladı. 3,5 milyon Amerikalının bu rahatsızlıkla yaşadığını belirten Glick bir çoğunun kalp ameliyatı ile sonuçlanacağını söylüyor ve uyku apnesinin tedavisinin bu olasılığı düşüreceğini belirtiyor.

 

kaynak: http://www.timesofisrael.com/how-sleep-apnea-causes-heart-attacks-and-how-israeli-tech-helps/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: