Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Avrupalılar havaalanlarında İsrail’in güvenliğini örnek alacak

Avrupalılar havaalanlarında İsrail’in güvenliğini örnek alacak

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Yaşanan terör saldırılarının ardından Avrupa ve diğer dünya ülkeleri havaalanı, tren istasyonu, hükümet binaları ve diğer önemli merkezleri sıkı güvenlik korumasına aldı. Fransız Başbakanının Avrupa’nın savaşta olduğunu söylemesiyle ve Brüksel’de yaşananlarla Avrupalı liderler acil güvenlik toplantıları düzenlemeye başladılar. Daha çok polis, patlayıcı uzmanı, koku alan köpek sayısı arttırıldı. New York’ta da terörizm karşıtı önlemler arttırıldı.

ben gurion airport security

Avrupa artık sadece havaalanlarında değil, alışveriş merkezlerinde de güvenliği arttırıyor. İsrailliler uzun zamandır bu şekilde yaşamaya alıştılar. 1970’lerde İsrail uçaklarına yapılan saldırılardan sonra İsrail havaalanlarında güvenliği arttırmıştı. Ben Gurion havaalanı eski güvenlik yöneticisi Pini Schiff Brüksel saldırısında güvenlik eksikliklerini belirtirken, böyle bir saldırının Ben Gurion’da başarılı olma şansının olmadığını belirtti.
“Havada şiddet” adlı kitabın yazarı Philip Baum, insanları güvenlikle boğmanın cevap olmayacağını, tahmin edilemez güvenlik tedbirlerinin gerekli olduğunu söylüyor.
Rus ulaşım bakanı Maxim Sokolov Rus havaalanlarında güvenliğin yeniden gözden geçirileceğini açıkladı. Aslında Rusya bu konudaki güvenliği en yüksek tutan Avrupa ülkesi. 2011 terör saldırısı 37 kişinin ölümü ile sonuçlanmış ve yeni güvenlik önlemlerini yanında getirmişti.
Paris ve Londra havaalanlarında da güvenlik arttırılıyor. Roma havaalanında özel köpekler check in bölümünde görev yapıyor. Milano’da ise polis güvenlik kontrolleri öncesinde de kontroller yapıyor.
Almanya, Brüksel’e kadar giden tren güzergahını sınır şehri Aachen’de kesti.
Mısır da güvenlik önlemlerini arttırdı. Güvenlik görevlileri havaalanı içinde ve hotel otopark gibi yerlerde rastgele güvenlik kontrolü yapıyorlar. 224 kişinin öldüğü Rus uçağının düşürülmesinden beri bu konuya ciddi bir şekilde eğiliyor.
Yunanistan’da polis havaalanlarına ekstra güvenlik önlemleri başlattı. Benzer önlemler metro, elçiliklerde için de geçerli.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: