Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Babam ve Holokost

Babam ve Holokost

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale Birleşmiş Milletler İsrail Büyükelçisi David Roet tarafından kaleme alınmış, Foxnews sitesinde yayımlanmıştır.

2. Dünya Savaşı sırasında David Roet'in ailesi

2. Dünya Savaşı sırasında David Roet’in ailesi

BM’de görevli İsrailli bir diplomat olarak her sene düzenlenen Holokost Anma Töreninin anlamı çok büyük. Ancak bu seneki çok daha önemliydi çünkü Holokost kurtulanı olan babam Haim Roet Genel Kurul’un önünde konuştu.
Babam, altı kardeşin en küçüğü olarak Amsterdam’da dünyaya geldi. Hollanda’da kökleri 17. Yüzyıla uzanan modern Ortodoks bir Yahudi aileye mensuptu. Babam 7 yaşındayken Almanlar Hollanda’ya girdiler. Nazilerin gelmesinden iki yıl sonra o ve ailesi gettoya taşınmaya zorlandılar.
1943 yılının Eylül ayında, Roş Aşana gecesinde (Yahudi yeni yılı), SS subayları kız kardeşinin kapısını çaldılar. Götürülmeden önce diğer iki kız kardeşi anne-babalarını uyarmayı başarabildiler. Hollanda direniş grupları sayesinde babam ve kardeşleri farklı yerlerde, birbirleri ile iletişimde olamadan saklandılar.
Böyle durumlarda bir kişi bir fark yaratabilir mi diye düşünürsünüz ama Nieuwlande böyle biriydi. Johannes Post adlı 7 çocuklu bir çiftçi babam dahil 100’den fazla Yahudinin hayatını kurtardı. Direnişin kahramanı Post, daha sonra yakalanarak Naziler tarafından öldürüldü.
İki aylık gizlenmeden sonra direniş babama bir fırıncı ailesinin yanında bir yer buldu. Bu aile bir yabancının hayatını kurtarabilmek için kendininkini riske attılar. 1,5 yıl boyunca dünyada tek başına kaldığını düşündükten sonra bir gece yarısı anne-babası ve hayatta kalan kardeşleri ile bir araya geldi. Aynı gece ona kız kardeşlerinin, büyükbabasının ve neredeyse ailesinin tamamının yok olduğunu açıkladılar.
BM’deki Genel Kurul salonunda babam kız kardeşi Adela’nın Auschwitz’in kurtulmasından birkaç hafta sonra kaleme aldığı kartpostalı okudu;
“Sevdiklerim, Birkenau konsantrasyon kampında geçirdiğim korkunç bir yılın sonunda kardeşim Rosientje Auschwitz’de öldü, yanında değildim. Büyükbaba ve İsak amca 2 Şubat 1944’te vardığımız gibi gaz odalarına yollandılar. Riek hala ise 21 Nisan 1943’te öldü.
İstek, Tanrının yardımı, Cuma günü ve bayram gecelerinin hatırası ile hayatta kaldım. Annem babam ve kardeşlerimi her yerde arıyorum. Eve dönmek için yardım arıyorum. Birbirimizi görmek, bir an önce görebilmek için. – Adela”
Ölüm kampından kurtulmuş olmasına rağmen zayıf düşmüş vücudu hayata devam edecek şekilde iyileşemedi ve 20 yaşında hayatını kaybetti.
Son 30 yıldır babam Holokost’u anmak adına yapılacak sosyal aktiviteler ile ilgileniyor. Uluslararası Holokost anma projesi Unto Every Person There is a Name adlı projeyi başlattı. Ayrıca Yahudileri kurtaran Yahudileri tanıyan bir komitede görev alıyor ve makro sosyal sorunlarla ilgilenen Tseela’nın kurucularından.
Tüm yaşadıklarına rağmen toplumda bir değişiklik yaratabileceğine inanan optimist bir kişi olan babam BM üyelerine işbirliği yapmalarını bu sayede bu tür soykırımların tekrarlanmasının önüne geçilebileceğini söyledi. Sözlerini şöyle bitirdi;
“Holokost’tan 70 yıl sonra hikayelerini anlatabilecek çok az kurtulan kaldı. Ancak hikayelerinin anlatılması lazım. Toplum olarak hatırlamak ve Holokost’tan ders almak zorundayız. Böylece kör nefret ve ırkçılığa karşı bize rehber olurlar.”

 

kaynak:foxnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: