Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Danimarka’dan Kahraman İsrailli Güvenlik Görevlisi Dan Uzan adına madalya

Danimarka’dan Kahraman İsrailli Güvenlik Görevlisi Dan Uzan adına madalya

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


dan uzanDanimarka parlamentosu yeni bir sivil madalyanın verilmesine karar verdi. Madalyaya, Kopenhag sinagoguna girmeye çalışan teröristi durduran ve Bar Mitzva’larını kutlayan onlarca çocuğun öldürülmesini engellerken hayatını kaybeden İsrailli Yahudi güvenlik görevlisi Dan Uzan’ın adı verildi. Madalya aynı zamanda sinema yönetmeni Finn Norgaard’ın da anısına çıkarılıyor. Norgaard da birkaç Saat öncesinde, teröristlerin Krudttonden’deki Yahudi Kültür Merkezine girmesini engellemeye çalışırken hayatını kaybetmişti. Parlamentonun aldığı karar ile bu madalya olağanüstü cesaret gösteren kişilere kendi hayatları pahasına başkalarının hayatını kurtarmaya çalışan kişilere verilecek. Bu saldırılar terör saldırıları olduğu gibi demokratik değerlere karşı yapılan suçları da kapsayacak.
Danimarka’daki saldırının birinci yılında birçok anma töreni gerçekleştirildi. Kültür merkezinden sinagoga yapılan 3,5 km’lik yürüyüşün ardından düzenlenen törene Danimarkalı bakanlar, parlamento üyelerinin yanı sıra Fransa elçisi de katıldı. Başbakan Lars Rasmussen kültür merkezine ve sinagoga çelenk bıraktı.
Aralık ayında Dan Uzan Berlingske Tidende gazetesi okurları tarafından yılın adamı seçilmişti. Uzan Hannah Bentov’un Bat Mitzva töreni sırasında güvenlik görevlisi olarak bulunuyordu. Sinagogun içi 12 yaşındaki kızın arkadaşları, ailesi ve misafirleri ile doluydu. Silahlı köktendinci İslami terörist bir grup içeriye girmeye çalışırken Uzan tarafından engellenmişti. Teröristler Uzan’ı öldürmelerine rağmen içeriye girmeyi başaramamışlardı ve bir katliam engellenmişti.


1 Comment

  1. Adem Yener says:

    Ben çok üzülüyorum Yahudi kardeşlerime yapılanları okuduğum zaman.Bu kötü insanlara dur demek lazım neden bizler üzülelim onlar ve aileleri üzülsün neden bizler acı çekelim onlar acı çeksin BÜYÜK ÜLKEM İSRAEL TANRI HER ZAMAN SENİN YANINDA OLSUN SENİ ÇOK SEVİYORUM.YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: