Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Çinli Chai nasıl dindar bir Yahudi oldu?

Çinli Chai nasıl dindar bir Yahudi oldu?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Modern komünist Çin’de dünyaya gelen genç bir adam ne sebeplerle İsrail’e göç ederek Yahudiliği seçer? Siyah şapkası ve takım elbisesi ile Aaron Waldman bu arayışını ve ailesinin yaşadığı değişimi kabullenmekte yaşadığı zorlukları anlattı.

china chai
Giysisi, şapkası ve sakalı ile karşımda duran Aaron Waldman, her şeyiyle ultra Ortodoks bir Yahudi’nin özelliklerine sahip ancak tek bir farkla; anne babası, ananesi dedesi hatta onların da anne babası ne Avrupa’da doğdular ne de İsrail’e adım attılar.
Yahudilerin babası Hz. İbrahim gibi Chai da doğduğu ülkeyi, Çin’i bırakıp Yahudilere vaat edilen toprağa göç etti, her şeyi terk ederek ve bildiği her şeyden uzaklaşarak.

İngilizce de ağaç, Yidişte koru, orman anlamına gelen (vald) Chai kendine ormanın adamı anlamına gelen Waldman soyadını seçti.
Kendini köksüz bir ağaç olarak tanımlıyor; “Modern Çin’de gelenekler ile eğitilmedik. Kökümüzden koparıldık. Spritüal boşluğu hissediyorum.” Tevrat İbranicesi ve İngilizce bilen Waldman yolculuğunu şu şekilde anlatıyor: “Okulda evrenin başı ya da sonu olmadığı öğretildi. Eğer her şeyin bir başı olduğuna inanırsan dindarsın demektir dendi. Bu da aptal ve batıl inançlı olmakla eşdeğer. Üniversitede evrenin Bing Bang ile bir başlangıcı olduğunu öğrettiler. Eğer evrenin bir başlangıcı olmadığına inanıyorsan aptalsın. O zaman gerçek hangisi?”

china chai2

“Ben küçükken gerçek komünizm idi. Araştırdıktan sonra gerçeğin bu olamayacağını anladım. Üniversite bitince gizli misyoner olan bir öğretmen bana yaklaştı ve çarmıha gerilen kişinin gerçeğin kendisi olduğunu söyledi. Kim doğruyu söylüyor?”
“1995 yılında Hıristiyanlığı araştırmaya başladım. Birçok dilde okudum ancak gerçeği anlamak için ana dilinde okumalıydım. Bu nedenle eski Tevrat İbranicesini öğrendim. Beş yıl sonra Tevrat’ı ana dilinde okuyordum.
“Kim doğruyu söylüyor? Tevrat der ki Tanrı birdir. Hıristiyanlık diyor ki 3. Oyusa 3 yok. Şabat’a bak deniyor oysa Hıristiyanlar Şabat’a bakmıyorlar. 5 yılın sonunda, 2000 yılında Hıristiyanlığın hatalı, Yahudiliğin her şeyi içerdiğine inandım. Böylece hayatımı nasıl yaşamak istediğime de karar vermiş oldum.”
Yoğun Yahudilik öğrenimine başladı ancak o zamanlar Çin’de sinagog yoktu. “Şimdi sakalım var. Takım elbise giyiyorum ve şapka takıyorum.Artık dinimi daha rahat yaşayabiliyorum” diye ekliyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: