Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Gazze’de yükselen start-up şirketleri

Gazze’de yükselen start-up şirketleri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Gazze Mısır ve İsrail’in ambargosu nedeniyle fiziksel olarak dünyadan kopmuş olabilir ama bu durum Microsoft ve Google’dan aldıkları destek ile start-up şirketlerini geliştiren genç girişimcileri durdurmuyor. 2011’de başlatılan Gaza Sky Geeks projesi Gazze’deki teknoloji start-up’larını keşfedip gelişmelerine yardımcı oldu, 16 yeni şirketin kurulumunu destekledi. Bunların arasında kısa süreli ev kiralama platformu da dahil.

sky geeks
%43 işsizliğin yaşandığı yaklaşık 2 milyonluk Gazze’de proje genç ve teknolojiye meraklı gençten fikir alıyor. Amerikalı Merci Corp’un başlattığı proje Google.org tarafından destekleniyor ve kardeş şirketleri Facebook ve YouTube danışmanlık yapıyor. Proje direktörü Ryan Sturgill bölgeye ve dünyaya açılacak fikirleri desteklemek için Gazze’de bulunuyor, hafta sonlarında ise ailesinin yaşadığı Kudüs’e geçiyor. Koçluk olarak nitelediği destekten geçen sene 22 proje yararlanmış. Bunlardan beş tanesi çok başarılı oldu ve Arap yatırımcılardan destek aldı ve bir tanesi şu an tescilli bir şirket. TebCare Arap dünyasına istek üzerine doktor bulma servisi.
Gazze’yi ziyaret eden Microsoft yöneticisi Tim Park geliştirilen fikierlerin daha çok Gazze’nin sorunlarını çözmeye yönelik olduğunu belirtiyor. Ancak Arap ülkelerinde yaşanan sorunlarla da benzerlik taşıyor bu nedenle bu bölgede ilgi çekiyor. Programdan yararlanan gençlerin yüzde 60’ı işsiz kişilerden oluşuyor. Bu da 2000 kişi demek.
Bu projenin önemli başarı öykülerinden biri Baskalet (Arapça bisiklet demek) Arapça konuşan ülkeler için oyun tasarlıyor. İlk çıkardığı oyun sadece 3 haftada 100 bin kişiye ulaştı. Yılda 6 yeni oyun çıkarmayı hedefliyor. Örümcek Adam’ın Arap versiyonuna benzeyen bir oyun çıkaran Baskalet, Peter Parker’ı da Hanafi olarak adlandırmış.
İsrail devletin desteğini de aldığı bu konuda start-up devleti olarak tanınıyor. Bu destek eksikliği Gazze ile İsrail’i bu konuda ayıran en önemli nokta diyor Park.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: