Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Uncategorized » Medya yalnız kurt intifada söylemiyle İsrail’e bıçak sallıyor

Medya yalnız kurt intifada söylemiyle İsrail’e bıçak sallıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale  Eylon Aslan-Levy tarafından kaleme alınmış , The Telgraph gazetesinde yayımlanmıştır.

TOPSHOTS A Palestinian protester, holding a knife, looks on during clashes with Israeli security forces near the border fence between Israel and the Gaza Strip on October 9, 2015 east of Gaza City. A week of violence between Israelis and Palestinians spread to the Gaza Strip, with Israeli troops killing five people in clashes on the border and Islamist movement Hamas calling for more unrest.    AFP PHOTO / MOHAMMED ABEDMOHAMMED ABED/AFP/Getty Images

Filistinli bir çocuk bıçaklamak üzere İsrailli güvenlik görevlisini bekliyor. AFP PHOTO / MOHAMMED ABEDMOHAMMED ABED/AFP/Getty Images

Yalnız Kurt intifadası başlayalı yaklaşık 5 ay oldu. Her gün karşılaşılan bıçaklama olayları, taşlama ve yayların üstüne araba sürme ile karakterize edilebilir. Filistinli teröristler 30 İsrailliyi öldürmeyi ve onlarca kişiyi yaralamayı başardılar. İsrailliler günlük olarak bu şiddetle baş etmeye çalışırken, kimi yabancı basın bıçak yaralarına tuz ekmekle meşgul oldular. Birçok olayda seçilen başlıklar terörist saldırının kendisini görmezden geliyordu. Daha çok saldırıda bulunan teröristler etkisiz hale getirilirken ölümleri konu edildi. Bu kişiler saldırıda bulunan teröristler olarak değil masum kişiler olarak gösterildiler.
Oluşturulan bu yanlış algı ile İsrail güvenlik güçleri Filistinlileri öldürüyor gibi gösterildi, kendini savunma olarak değil. Profesyonellik ve dürüstlük adına bu gazetecilik ayıbının durması gerekiyor artık.
3 Ekim 2015’te Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bir Filistinli dört İsrailliyi bıçakladı. Aralarında 2 yaşında bir çocuk da bulunuyordu. İkisi hayatını kaybetti. BBC’nin bu olay ile ilgili seçtiği başlık şöyle oldu: Kudüs’te iki kişinin öldüğü saldırının ardından Filistinli vurularak öldürüldü. Bu Filistinlinin o iki kişiyi öldürdüğünü, saldırının düzenleyeni olduğu belirtilmiyordu. Şikayetlerin ardından başlık şu şekilde değiştirildi: Kudüs: Filistinli Eski Şehir’de iki İsrailliyi öldürdü.
Bu olayın ardından hem bıçaklı saldırılar arttı hem de oldukça kötü yazılmış gazete manşetleri devam etti. Aslında her ikisi de yeni bir durum değildi.
Bazen saldırganın etkisiz hale getirilmesi olayın kendisi gibi gösterildi, saldırgan sivil olarak tanımlanarak. Saldırı unutuluyordu. Filistinli teröristler markette iki İsrailli kadını bıçakladıktan sonra başkasını bıçaklamadan vurulduğu olayda the Guardian’ın seçtiği başlık; “Batı Şeria’daki bıçak saldırısından sonra iki Filistinli vurularak öldürüldü” oldu. Saldırganla kurbanın yeri de çoğu kez değiştirildi. Dört Filistinli farklı yerlerde İsraillileri bıçaklamaya çalışırken vurularak durulduklarında USA Today’in başlığı “Şiddet artarken, İsrailliler 4 Filistinliyi öldürdü” oldu. Hatta bazen başlıklar olayları yanlış anlattı: The Irish Times’in skandal başlığı: Batı Şeria’daki olaylarda 3 Filistinli, 1 İsrailli öldü. Aslında İsrailli bir kadın terörist saldırıda öldürülmüş, 3 Filistinli terörist saldırıyı düzenlerken ölmüştü.
Bazen Arap medyası Batı’dan çok daha doğru haberler verdi. Al Arabiya’nın başlığı şu şekildeydi; “İsrailli güvenlik görevlisini bıçaklamaya çalışan 13 yaşındaki Filistinli kız vurularak öldürüldü”. Aynı olay The New York Times’da “13 yaşındaki Filistinli kız İsrailli güvenlik görevlisi tarafından vuruldu” olarak verildi. Okuyucular İsrailli güvenlik görevlisinin küçük bir Filistinli kızı soğukkanlılıkla öldürdüğü sonucunu çıkarırken aslında İsrailli hayatını kurtarmaya çalışıyordu.
Birkaç hafta önce iki Filistinli İsrailli askerlere ateş açtılar ve sonucunda öldürüldüler. Bir başkası sınır karakoluna bıçakla girerek saldırmak isteyince öldürüldü. The Guardian’ın seçtiği başlık: “3 Filistinli çocuk Batı Şeria’da vurularak öldürüldü” oldu. El Cezire bile bu habere “saldırı düzenleyen” bölümünü ekleme dürüstlüğünü gösterdiler.
Bardağın taşmasını sağlayan son damla ise CBS’in “Günlük şiddet artıyor 3 Filistinli öldürüldü” başlığını kullanması oldu. Filistinli sınırda görevli bir kadın memuru öldürüp bir diğerini yaraladıktan sonra vurularak etkisiz hale getirilmişlerdi. Bu haberden sonra İsrail meclisinde yabancı basın mensuplarını toplantıya çağırdı.
İsrail, Avrupa ve ABD’deki terör uyarılarını görüyor ve neden burada olanları anlayamadıklarına anlam veremiyor. Editörler klik bağımlısı mı oldular? Ölü Filistinliler daha mı iyi satıyor? Bu sebeple mi dürüstlüklerinden ödün vermeyi göze alıyorlar? Günümüzde “kötü İsrailli”ye karşılık “iyi Filistinli” algısının isteyerek güçlendirildiğine tanık oluyoruz. Tüm kanıtlar karşıtını göstermesi durumunda dahi.
Bunun sonucunda İsrailliler Avrupalıların dürüst ve mantıklı aktörler oldukları düşüncesinden uzaklaşıyorlar. Kamuoyu İsraillilere karşı düşmanlıkla doldurulurken. Oxford’daki son skandaldan sonra İsrail’e karşı yaratılan düşmanlığın Yahudi karşıtlığını da arttırdığını rahatça gözlemleyebiliyoruz. Bu tür yanlış yönlendiren başlıkların da bunda rolü büyük. İsrail hakkında olumsuz bir imaj oluşturuyor, İsrail’i gayri-meşrulaştırma çabalarına katkıda bulunuyor, Yahudi karşıtı ve İsrail karşıtı dinamiği ayakta tutuyor.
Filistinli teröristler tarafından neredeyse her gün gerçekleştirilen bıçaklı saldırılarla karşılaşmak İsrailliler için zaten yeterince zor. Gazete editörleri de bıçak sallamasalar çok daha iyi oluruz.

 

kaynak: telegraph


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: