Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Yahudiler ve Arapların müzik köprüsü

Yahudiler ve Arapların müzik köprüsü

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Kudüs’ün Yahudi ve Arap sakinleri müzik ile kültür köprüsü oluşturdular. Katılımcılar, “Her etkinlik şiddete en iyi cevaptır” dediler.

İsrail’de terör ve şiddet artarken Kudüs’te bir girişim Yahudi ve Araplar arasındaki tansiyonu düşürecek bir etkinlik düzenlediler. Müzik bunun ilacı oldu.
jews arap sing
Simple Sing (sadece şarkı söyle) projesine bu amaçla başlandı. Birkaç haftada bir bir araya gelen Kudüs’ün Yahudi ve Arap sakinleri müzikal gece geçirdiler. Yaklaşık 5 yıldır devam eden etkinlik destek kadar tepkilere de neden oluyor.

 Kudüs’te yaşamalarına rağmen Arap komşularımızla tanışma fırsatımız yok diyen Dror Amedi bu girişimi başlatan isimlerden biri. Amedi, amaçlarının siyasetten uzakta müzik ile dolu birliktelikle herkesin kendini rahat hissedebileceği bir ortam yaratmak. Son olarak 28 Ocak’ta düzenlenen etkinlik Kudüs İslam sanatları müzesinde gerçekleşti. Micaela Harari’nin Flamenko gösterisinin yanı sıra Fuad Abu Ghanam ve Liron Meyuhas birlikte şarkı söylediler. 250 kişinin katıldığı etkinlikte ayrıca 3 Arap, 3 Yahudi müzisyenden oluşan bir grup birlikte Orta Doğu şarkıları söylediler.
jews arap sing3
Gazze savaşı sırasında Doğu Kudüs’te etkinliğin düzenlenmesine Araplar karşı çıkarken, geçtiğimiz senelerde birçok kez Yahudiler etkinliği protesto ettiler. Etkinliğe katılan Yahudiler Arap komşularını tanımaktan sevinç duyarken, Arap katılımcılar da Yahudileri katil olarak görmediğini, Yahudiliğin “komşunu kendin gibi sev” gibi özdeyişlerini benimsediğini söyledi. Bu etkinliğe katıldığı için davayı sürdürmediği ve Yahudileşmekle suçlandığını söyleyen katılımcılardan Alqam, gerçek İslam’ın barış dini olduğunu ve nefret içermediğini söyledi, Müslümanların terörist olarak görülmemesi gerektiğini ekledi. “Şiddete en iyi cevap bu tür etkinliklerdir. Bu projenin susturulmaması lazım. Bugün bu proje eskisinden de önemli.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: