Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » İstiklal Caddesi’nde teröre karşı kol kola yürüyüş

İstiklal Caddesi’nde teröre karşı kol kola yürüyüş

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Başkonsolosu Shai Cohen Terör Saldırılarında hayatı kaybedenleri anma törenindeydi.
1

İsrail Başkonsolosu Shai Cohen’in de aralarında bulunduğu 19 ülkenin konsolosları ve belediye başkanları Galatasaray Meydanı’nda önce terör saldırısının gerçekleştiği noktaya gelerek karanfil bırakıp hayatına kaybedenleri andı.

shai microfon

İsrail Başkonsolosu Shai Cohen Foto: Hurriyet

İstiklal Cadddesi’ndeki terör saldırısında üç vatandaşlarını kaybettiklerini hatırlatan İsrail İstanbul Başkonsolosu Shai Cohen şunları kaydetti:

“Buradaki Türk makamlarına çok teşekkür ediyoruz. Hem hayatlarını kaybeden İsrail vatandaşları hem de yaralananlar için her türlü kolaylığı sağladılar. İş birliği yapmaya devam etmeliyiz. Bu patlamanın yaşandığı ve çiçeklerimizi koyacağımız noktadaki saldırı umarım bizim ve herkes için son terör saldırısı olur.”

shai signature

Burada açıklama yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, 19 Mart Cumartesi sabahı terörün İstiklal Caddesi’ni vurduğunu ifade ederek, “Terör insanlığa kast ederek insanlarımızı öldürdü. Burada yapılan saldırının sadece bize değil, insanlığa ve insanımıza olduğunu söylemiştik. Biliyoruz ki terör kimseyi ayırmıyor. Türk, Kürt, Alevi, Sünni ayırmıyor” dedi.

Bu sabah yine terörle ilgili saldırı haberlerinin Belçika’dan geldiğini vurgulayan Demircan, şunları söyledi:

“Brüksel’de 30 yakın can kaybı var. Oradaki insanların acısını paylaşıyoruz. Demek ki terör sadece Bağdat’ta, Musul’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da değil, Paris’i de Brüksel’i de vuruyor. Acımasızca insanlığı tehdit ediyor ve insanları sindirmeye çalışıyor. Bugün kendiliğinden yine gelişen bir şekilde İstanbul’da bulunan 19 ülkenin başkonsoloslarıyla hep birlikte bu inisiyatifle bu yürümeyi kendileri arzu ettiler. Küresel olarak ‘teröre hayır’ demek için birlikte hareket ediliyor.”

istiklal

AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci, “Biz burada ülkemizi ziyaret eden misafirlerimizi kaybettik. Bugün coğrafyamızda insanlar öldürülüyor. Ülkemizde ciddi anlamda terör örgütleri bir araya gelip Türkiye’ye adeta meydan okuyor. Bu meydan okumanın sadece Türkiye’ye değil, Türkiye’nin demokrasisine, bütün değerlerine ve bugün Brüksel’de yaşanan olaylar sonrası tekrar gördük ki herkese yöneliktir. Terör sadece Ankara’da, Paris’te, İstanbul’da, Brüksel’de değil, her yerde insanlık adına her birimizin karşısında durması gereken en büyük insanlık suçudur” diye konuştu.

Bugün terör saldırısıyla sarsılan Belçika’nın İstanbul Başkonsolosu Henri Marc Jose Vantieghem da terörü kınadı.

Vantieghem, “Türk insanından aldığım destek, birlik ve beraberlik mesajları için öncelikle çok teşekkür ediyorum. Bugün burada olmamın sebebi Beyoğlu’daki saldırıyla ilgilidir. Birçok farklı milletten vatandaş hayatını kaybetti. Böyle yerler çok kozmopolit olduğu için vuruyorlar. Bunun için birlik ve beraberlik içinde savaşmamız gerekiyor” dedi.

2

Bütün ülkelerin teröre karşı birlik olmaları gerektiğine dikkati çeken Başkonsolos Vantieghem, beraber mücadele etme günü olduğunu dile getirdi.

ABD İstanbul Başkonsolosu Charles Frederick Hunter ise terör saldırısı nedeniyle Türkiye’ye geçmiş olsun ve baş sağlığı dileklerinde bulunarak “Bütün ülkelerin beraber hareket etmesi lazım. Hem Türkiye’nin hem de Belçika’nın başı sağolsun” dedi.

Açıklamaların ardından ABD Başkonsolosu Hunter, İsrail Başkonsolosu Cohen, Belçika Başkonsolosu Vantieghem, Hollanda Başkonsolosu Robert Schuddeboom, Avusturya Başkonsolosu Christine Wendi, İtalya Başkonsolosu Federica Ferrari Bravo, Fransa Başkonsolosu Muriel Myriam Domenach, Yunanistan Başkonsolosu Evangelos Sekeris, İngiltere Başkonsolosu Robert Leigh Turner, Malta Cumhuriyeti Başkonsolosu Franklin Aquılına, Kore Cumhuriyeti Yardımcı Konsolosu Hyun-Sik Cho, İsveç Yardımcı Konsolosu Renee Johansson, Kuveyt Başkonsolosu Muhammed El Muhammed, İsviçre Başkonsolosu Monika Caroline Schmutz Kirgöz ve Brezilya Yardımcı Konsolosu Jose Wilson Moreira, Arjantin Yardımcı Başkonsolosu Alicia Barone, Panama Başkonsolosu Andres Gregorio Nunez Sanchez, Hırvatistan Başkonsolosu Ana Knezevic Kruc, Makedonya Başkonsolosu Zerrin Abaz, Katar Başkonsolosu Halit Hamad El-Sulaiti ile Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu ile AK Parti İl Başkanı Temurci ve çok sayıda turizmci İstiklal Caddesi’nden Belçika Başkonsolosluğuna yürüdü.

3

Katılımcılar burada da teröre tepkilerini ortaya koydu. Belçika Başkonsolosu Vantieghem ile ABD Başkonsolosu Hunter, burada da kısa birer açıklama yaparak terörü kınadı.

Ardından başkonsoloslar, Belçika İstanbul Başkonsolosluğunu ziyaret etti.

4

kaynak:hurriyet/star gazete


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: