Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Hollywood ünlülerinin gözde şehri: Tel Aviv

Hollywood ünlülerinin gözde şehri: Tel Aviv

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Tel Aviv Hollywood’un milyar dolarlık “sin city”si

telaviv
Madonna’nın 20 milyon dolarlık evi var, Barbra Streisand ise 100 oda satın aldı. Gerard Butler da “dünyanın en seksi destinasyonu” olarak tanımlanan şehrin müdavimi. Tel Aviv plajları, cafe, gece hayatı ve Orta Doğu’yu Akdeniz parti havasıyla birleştiren benzersiz atmosferiyle hayatı seven milyonerleri enerjisiyle kendine çekiyor. “Oysa bazıları hala deveye binip savaşta olduğumuzu ve buranın güvenli olmadığını düşünüyor!” diye anlatıyor bir Tel Aviv’li.
Tel Aviv Moda Haftası’nı düzenleyen Motty Reif’e göre Tel Aviv’e olan göçün sebebi dünyanın en seksi şehri olmasından kaynaklanıyor. Reif aynı zamanda Los Angeles’te de yaşıyor ve İsrail moda haftası ekim ayında dördüncü kez gerçekleşti.
Hollywood’u kendine çeken Tel Aviv’in havası değil. Önemli tv ve film yapımcıları, ve eğlence sektörü çalışanları sürekli şehre geliyorlar ve geldikçe satın alıyorlar. Kış tatillerini burada geçiren Los Angeles’li yönetmen Howard Rosenman Tel Aviv bir dünya başkenti diyor. Yönetmen Brett Ratner ise “gördüğüm en kozmopolit yer” diye anlatıyor. Yönetmen Ben Silverman o kadar beğendi ki şehri beş sene önce burada evlendi; “açık bir toplum. Hıristiyan, Müslüman, Arap, Yahudi… Yahudiler bile çok farklı ülkelerden.”Homeland çekimi için Tel aviv’e gelen Showtime CEO’su David Nevins de şehri “gerçek bir 20. Yüzyıl şehri hem eski hem modern,” diye tanımlıyor.
Tel Aviv’de emlak fiyatları çok arttı bu ilgi ile. Madonna 20 milyon dolarlık tamamı beyaz bir gökdelende bir ev alırken, İsrail doğumlu yönetmen Avi Lerner Tel aviv’in iyi bir yatırım olduğunu söylüyor; “ekonomi istikrarlı, son beş yılda emlak fiyatları ikiye katlandı.” Tel Aviv içindeki Silicon Wadi (vadi) dijital bir Mekke halini aldı sadece 2014’te 1,7 milyar dolarlık yatırım gerçekleşti.
Hollywood ile Tel Aviv arasında uzak mesafeli ilişki nasıl başladı derseniz, İsrail’in bu konudaki 14 yıllık çabası, önemli kişilerin şahsen ziyaret edilmesi, gelen kişilerin Başbakan Binyamin Netanyahu ve Devlet eski Başkanı Şimon Peres ile görüşmesi sayılabilir. Tel Aviv’e hayran olanlar sadeec patronlar değil. Film çekimi için gelip beğenen ve tekrar tekrar gelenler var. Gerard Butler, Ryan rosling, Nathalie Portman, Rihanna, Barbra Streisand, Jerry Seinfeld bu yıldızların başlıcaları.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: