Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail teknolojisi sağırların duymasını, körlerin görmesini sağlıyor

İsrail teknolojisi sağırların duymasını, körlerin görmesini sağlıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail teknolojileri dünyada birçok hayata dokundu ancak etkilemediği bir kısım vardı; engelliler.

A3i, engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yenilikler ve fikirler geliştiriyor. A3i 12 ile 15 girişimciyi bir araya getiren dokuz aylık bir program. Böylece hem var olan teknolojiler geliştiriliyor ya da engellilerin hayatını kolaylaştırabilecek yepyeni teknolojiler icat ediliyor.

israel deaf and blind

“Daha kaliteli bir yaşam sürmeleri için çalışıyoruz,” diyor Guy Spigelman birçok teknolojik gelişmeyi sağlayan PresenTense Israil’in başkanı. A3i de ona ait. Spigelman A3i’nin beceri teknolojisi konusunda çalışan tek hızlandırıcı olduğunu belirtiyor.
Weizmann Enstitüsü’nde tanıtımı yapılan hızlandırıcı engelli kişilerin daha rahat dolaşımını sağlıyor. Ayrıca duyma zorluğu yaşayanların daha rahat iletişim kurmalarını sağlıyor. İsrail’de geliştirilen bir sistem ile ses dalgaları sayesinde kontrol sağlanıyor. Böylece engellilere özgü bir sosyal network ağına girebiliyorlar.
Sesame Enable 2014 yılında üretildi. Bu sayede sesle komut edilen Nexus 5 akıllı telefonlar yaratıldı. Ses ile uygulamalar açılabiliyor, arama yapılabiliyor. Çok hassas olan Sesame enable en ufak kafa hareketini bile algılayabiliyor ve ses ile komutun mümkün olmadığı durumlarda uygulamaları çalıştırabiliyor. Tüm bu özellikleri nedeniyle Amerikan telekomünikasyon devi Verizon tarafından 1 milyon dolar ödüle layık görüldü.
AbiliSense sensörleri kullanarak çevredeki sesleri alarm, yazı, resim veya titreşime çeviriyor. Böylece sağır bir kişinin dikkatini çekiyor. Mesela bir siren duyulduğunda AbiliSense bunun bir ambulans mı, yangın mı olduğunu ayırt edebiliyor ve kişiyi uyarıyor.
Üç technion öğrencisinin geliştirdiği Kinect 3D kamera bir bilgisayar ve android telefon ile birleştirildiğinde körlerin rahat bir şekilde yönlerini bulmaları sağlanıyor. Sistem Microsoft’un hareketi sezen resim çeken programını kullanıyor ve bunları 3 boyutlu devasa resimlere çeviriyor. Sesli bir şekilde görme engelli kişi yaklaşan zorluktan haberdar ediliyor.
Targeted Modulated Sound therapy (TMST) ise İsraili kaşif Debby Elnatan tarafından geliştirildi. “Müziğin insanları rahatlattığı bilinen bir gerçek. Ancak bu hiç bir zaman bilimsel olarak incelenmedi. Bazı müzik notalarının beyin rahatsızlığı olan oğlumda tepkiye rol açtığını fark edince bu konuda çalışmaya karar verdim.” Sonucu bu rahatsızlığı olanların hayatını ses ile kolaylaştırmak olmuş. Bu notalar bazı hareketlerin kontrolünü saplayarak hem hastaya hem de bakıcıya kolaylık sunuyor.
Teknoloji hayatı kolaylaştırmanın vazgeçilmez bir parçası özellikle de engelliler için bu proje ile bu konudaki yenilikler teşvik ediliyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: