Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’i boykotu teşvik eden BDS’nin çirkin yüzü

İsrail’i boykotu teşvik eden BDS’nin çirkin yüzü

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıdaki makale Brandon O’Neill tarafından kaleme alınmış The Telegraph gazetesinde yayımlanmıştır.

bds

BDS Karşıtı bir gösterideki katılımcılar

21. yüzyılda Batı’da birçok garip ve kızgın politik hareketler var. Ancak önyargılarla bezenmiş İsrail karşıtı BDS gibisini bulmak zor.
BDS (Boykot, tecrit, yaptırım)’ın kısaltılması. Destekçileri her kurumun, dükkanın ve Hristiyanlık aleminin İsrail ile herhangi bir işbirliğine girmesini engellemeye çalışıyor.
İsrail ürünlerini almayı bırakmamızı istiyorlar. İsrailli akademisyenlerin yazdığı kitapları okumamamızı istiyorlar. Hatta İsrail Filarmoni Orkestrasını dinlemememizi ve bu güzel müziğin beynimizi zehirlememesini ve böylece İsraillilerin de bizim gibi insanlar olduklarını düşünmememizi istiyorlar.
BDS’nin çirkin yüzü Cambridge üniversitesi’nin eski bir akademisyeninin 13 yaşındaki bir kızın sorusuna cevap vermeyi reddetmesiyle bir daha ortaya çıktı.
Filistinlilere adalet için Yahudiler (Jews for Justice for Palestinians) destekçisi Marsha Levine atlar konusunda bir uzman. İsrailli öğrenci Shachar Rabinovitch kendisine bir mail atarak atlar konusunda bazı sorular sordu, “Sizin çok önemli biri olduğunuzu biliyorum ve atlarla ilgili makalelerinizi okudum,” diyerek.
Bayan Levine’in cevabı ise Grimms masallarından fırlamışçasına sertti; sinirli bir kadın yanlışlıkla kapısını çalan masum bir kıza bağırıp çağırıyordu.
Bayan Levine’in cevabı şu şekilde oldu; “Soruna ancak Filistinliler için barış ve adalet olduğunda cevap vereceğim. Sen bir çocuk olabilirsin ancak bana yazacak kadar büyüdüysen, İsrail tarihini öğrenecek ve Filistin halkını nasıl etkilediğini öğrenecek kadar da büyüdün demek.”
Bu kadar. Bayan Levine bir okul çocuğunun atlarla ilgili sorusunu cevaplamayı reddetti çünkü bu kız çatışmanın olduğu bölgede yaşıyordu. Hadi daha açık konuşalım. Kızın milliyeti yüzünden cevaplamayı reddetti.
Levine’in cevabı birçok konuda hatalı. Öncelikle bir kızın merakını tatlı ve saygılı bir mektup yolladıktan sonra bu şekilde kırmak acımasızca. 13 yaşındaki bir kızı hükümetin politikalarından sorumlu tutmak da garip. Toplumsal suçlamayı yeni bir devreye getiriyor.
En azından Alman ve Japon halklarını liderlerinin yaptıklarından sorumlu bulanlar sadece bu suçlamayı erişkinlere yöneltiyorlardı. BDS’ciler ise İsrailli bir çocuğu da devletin politikalarından sorumlu tutuyor.
Neyse ki sadece atlar konusundaki fikirlerini sordu Shachar. Ya bisikletten düşünce ne yapması gerektiğini sorsaydı? O zaman böyle bir cevap gelirdi herhalde; “Kusura bakma İsrail tüm yerleşimleri boşaltmadan yarana yardımcı olamam.”
Birçokları Bayan Levine’in hareketini aşırı buldu, BDS hareketini çok uca götürdü dendi. Gerçekte destekçilerinin bunu nereye kadar götürebileceğini ve bağnazlığını gösterdi.
BDS İsrail’e karşı ekonomik boykotu desteklediklerini söylüyorlar. Böylece değişim umuyorlar. Aslında ana hedefleri kendilerini İsrail’den arındırmak istiyorlar. Saflık hareketi olarak, Yahudileri daha önce şeytan olarak tanımlayan Avrupa’dan İsrail ürünlerini -hatta çocuklarını- çıkarmak.
Sözlüğe göre bağnazın tanımı şöyle: Başkalarının farklı tür bir yaşam şekli olmasını sevmeyen. BDS’ye daha uyan bir tanım olabilir mi?
BDS’liler İsrail tiyatro oyunlarını kapattırdılar, İsrail Filarmoniyi Proms’da yuhaladılar, Batı kampüslerine gelen İsrailli akademisyenlere bağırdılar. Bu Orta Doğu’yu değiştirecek rasyonel bir hareket değil. Batılı liberal değerlere de aykırı.
BDS ilerlemeci değil sansürcü. İsrailli üniversiteleri susturmaya çalışıyor Batılı akademisyenleri rahatsız ederek. İsrailli sanatçılara çifte standart uygulatıyor, Çin veya Zimbabveli sanatçıların hiç yaşamadıkları gibi. Ve en kötüsü Avrupa tarihinin en karanlık zamanını hatırlatıyor Yahudilerin kendilerini iyi bir yurttaş olarak nitelerken mallarının boykot edildiği, kitaplarının yakıldığı zamanları. İnsanları zehirleyerek Avrupa değerlerinden ve düşüncesinden uzaklaştırarak.
Ve bugün İsrailli çocuklar bile Avrupalılar ile bir arada olamayacakları söylenerek utandırılıyorlar. Bazı çocukların bile meşru hedef olduğunu kim de söylemişti bilir misiniz? Söylememe gerek var mı?

kaynak: The Telegraph


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: