Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail nasıl bir ‘su süper gücü’ oldu?

İsrail nasıl bir ‘su süper gücü’ oldu?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


watersuperpower“İsrail’in dünyadaki kuraklığa çözümü” kitabı için ABD turuna çıkan Seth M. Siegel kitabına gösterilen ilgilen memnun ve şaşkın. Üniversitelerde, Yahudi kuruluşlarında, politika düşünce kuruluşlarında, iş adamlarına, BM’de ve su mühendislerine konuşma yapan Siegel, Eylül’de piyasaya çıkan kitabı nedeniyle 100’den fazla röportaj da verdi.

“İnsanlar kitabın verdiği mesajdan çok etkilendiler. Ve birçok kişi -1-2’den bahsetmiyorum çok kişi- yanıma gelip İsrail’i ziyaret etmek istediklerini ve İsrail’den öğrenmek istediklerini söylediler.” “Öğrenmek istedikleri %60’ı çöl olan bir ülkenin, nüfusu 1948’e kıyasla on kat artan İsrail’in sadece kendi kullanımı için değil aynı zamanda komşularına su satacak hale geldiği.”

1930’larda İngiliz ekonomistler Filistin mandasının yani bugünkü İsrail, Batı Şeria ve Gazze’nin ancak 2 milyon kişilik suyu olacağını öngörmüşlerdi. Bugün bölge 12 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor. Buna da Spiegel’e göre İsrail’in birinci sınıf su planlaması ve yönetimi sebep. “İsrail Filistinlilere ve Ürdün krallığına yüksek miktarda su sağlıyor. Hatta biber, domates, kavun ve diğer bol su ihtiyacı olan ürünlerin ihracatından milyarlar kazanıyor”

İsrail damla sulama teknolojisi

İsrail bunu nasıl başardı?

David Ben Gurion ve Levi Eshkol gibi liderler İsrail’in ayakta kalması için suya ihtiyaç olduğunu belirtmişlerdi. Su göçmenlerin ihtiyacını karşılamalı ve ticareti geliştirmeliydi. Yıllarca İsrail suya çok önem verdi, halka suyu dikkatli kullanmaları öğretildi. Tüm bu politikaların sonucunu İsrail bugün görüyor. Birçok konuda sorunlar yaşasa da İsrail bu konuda dünya lideri. Bunun sebebi de su planlamasına verilen önem, fiyatlandırma, regülatörler, suyu dikkatli kullanan eğitimli halk, tuzdan arındırılmış deniz suyu, damla sulama sistemi, atık suların değerlendirilmesi ve geri dönüştürülmesi.

İsrail yılda 2,2 milyar dolar su teknolojisi ve know-how satıyor. Spiegel’e göre yakın zamanda bu 10 milyara yükselecek.

 

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: