Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Filistinliler, Şiddet ve Müzik

Filistinliler, Şiddet ve Müzik

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


pal musicTrue Love adlı hediyelik eşya ve müzik dükkanına giren Filistinli gençler ardı ardına yeni çıkan “milliyetçi” cd’lerden istiyorlar. Kasanın yanında duran CD’lerde “Kudüs kanıyor” ve “bıçakla, bıçakla” gibi şarkılar yer alıyor. 15 yaşındaki Khader Abu Leil bu şarkıları dinlediğinde içinin kaynadığını söylüyor ve neredeyse her gün İsrail askerlerine taş attığı gösteriler için onu hazırlıyor.
Bu ayki İsraillilere bıçakla saldıran Filistinlilerden ve güvenlik görevlileri ile çıkan çatışmalardan esinlenen özellikle Batı Şeria’lı müzisyenler askeri çoğunlukla şiddetli müzikler ürettiler. Facebook ve Youtube’da saldırılardan karelerle paylaştıkları müzikler intifada müziği oluşturdu.

true love

Ramallah’taki True Love müzik dükkanı

“Siyonisti bıçakla ve Allah büyüktür de”, “bırak bıçağın düşmanını kessin” “intifada’ya devam et” bu şarkılardan bazıları. Sonuncusunun videosunda bir otobüs durağında İsrail askerlerine bıçak çeken bir kadının görüntüleri de var. “Diren ve silahlarını yanında ayırma” diyen şarkı, “yeni bir şehit olmaya hazırlan” diyor.
“İntifadaya devam et” ve son günlerde yayınlanan dört şarkının şarkı sözü yazarı ve yorumcusu olan Adnan Balaweneh televizyonda askerlerin Afula’da bir kızı vurmalarını seyrettiğini söyledi ve bundan etkilenerek Filistinlileri gaza getirecek bir şeyler yazma ihtiyacı hissettiğini söyledi.
Filistinlilerin 1930’lardaki İngiliz mandasına kadar uzanan bir protest müzik gelenekleri var. Yas şiirleri kadar siyasi parti marşları da gösterilerde söyleniyor. 2014’teki İsrail-Gazze savaşında Tel Aviv’e atılan roketler bu şarkıların radyolarda çalınmasıyla kutlanmıştı.

Filistinlilerin şiddeti çağırıştıran şarkılarından biri:

Ancak bir çok uzman son ortaya çıkan müziğin bu geleneğin dışında yer aldığını belirtiyorlar. Direnişin kendisi gibi sosyal medyadan besleniyor. Bazıları bu şarkıları direniş için yararlı görürken bazıları ise bu şarkıları müzikal anlamda yetersiz ve İsrail’in teşvik iddialarını güçlendirecek bir delil olarak görüyorlar.
Bir fotoğrafçı tarafından taş atarken resmi çekilip simge haline gelen Ramzi Aburedwan ilk intifadada taş atmanın simgelediğini bugün müzik yerine getiriyor dedi. “Müzik ve sözler bugünkü durumu anlatıyor. Gençlerin öldürüldüğü onlarca video seyrederken doğa ve barışçıl şeylerle ilgili müzik yapamam, “ dedi.
Ancak Doğu Kudüs’ten müzik terapisti Basel Zayed aynı fikirde değil. Müzik kendini tekrarlıyor ve kelimeler çok anlaşılır değil sadece öldür, bombala veya patla kelimeleri anlaşılıyor dedi. Bu bir reaksiyon olarak ortaya çıktıysa dahi Filistinlilerin kendilerini ancak bu şekilde anlatabilmeleri utanç verici dedi.

kaynak:nytimes


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: