Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Martin Luther King, Natan Sharansky ve İsrail

Martin Luther King, Natan Sharansky ve İsrail

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Adalet savaşçıları ABD ve İsrail’i yakınlaştırıyor

Aşağıda yayımladığımız makale Boston Başkonsolosu Yehuda Yaakov tarafından kaleme alınmış Boston Herald gazetesinde yayımlanmıştır.

martin luther king

Martin Luther King

Ocak ayı herkes için yeni başlangıç ayıdır. İnsanlar daha çok çalışır, daha sağlıklı yer, daha iyi insanlar olmaya çalışırlar. Bir umut vardır. Benzer bir dönüşüm ülkeler için de geçerlidir. Daha iyi olmaya çalışırlar, dünyada daha iyi bir yer edinmeye çalışırlar. Ocak ayında örnek aldığımız, iki önemli kişiyi andık.

2015 ABD ve İsrail ilişkileri bakımından sıkıntılıydı, bu bir sır değil. 2016’nın daha iyi olacağına inanıyorum. Bu iki önemli kişi ve aralarındaki benzerlikler bu düşüncemi kuvvetlendiriyor.

Martin Luther King Jr. Özgürlük için savaştı. Onun onuruna geçen sene verilen kahvaltıya katıldığımda yaşanan şaşkınlığı hatırlıyorum. Benim ülkem de ‘tek renk’ değil. Ama daha da önemlisi İsrail ve İsrailliler için İsrail devletini, siyonizmi –Yahudilerin bir vatana sahip olma hakkını- destekleyen bir müttefik idi. Siyonizm karşıtlığı ile antisemitizmin aynı şey olduğunu açıklamıştı. 20 bin ağaç King’i onurlandırmak için İsrail’in Galile bölgesinde dikildi.

natan sharansky

Natan Sharansky

King’i düşündüğümde Natan Sharansky’yi de düşünürüm. SSCB’de doğmuş, halkların özgürlüğü için savaşmıştı. Yahudi olduğu için hapse atılmıştı. Çıktığında İsrail’e taşınmış ve hayaline kavuşmuştu. Halkı için ve demokrasi için savaşmaya devam etmişti.

Her ikisi de İsrail devletine inanmıştı. Sharansky İsrail’e göç edebilmek için hapisten çıktıktan sonra 10 yıl uğraş vermişti. King’in hayatı ise maalesef kısa kesilmişti. İsrail ziyaretini gerçekleştirememişti. Ona göre İsrail dünyadaki demokrasilerin en üst düzeylerinden biriydi.

Her ikisi de demir parmaklıkların ardında kaldılar. King 29 defa hapse atıldı. Sharansky hayatının 9 yılını Sovyet hapishanelerinde geçirdi. Umutlarının tükenmesi onlar için kolay yol olurdu ancak her ikisi de bu durumu pozitif gelişmeye döndürmeyi başardılar. Bu iki kişi bizlerin örnek aldıkları. Sizinki bizim, bizimki sizin. Onlar bizleri birleştiriyorlar. ABD ve İsrail’in ortak değerleri olduğunu unutmamak gerekir.

kaynak: http://www.bostonherald.com/opinion/op_ed/2016/01/as_you_were_sayinggiants_of_justice_link_us_israel


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: