Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Filistinli Çocuklara nasıl yardım edilmez

Filistinli Çocuklara nasıl yardım edilmez

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İngiliz milletvekili Andrew Percy tarafından kaleme alınmış, Timesofisrael internet sitesinde yayımlanmıştır.

İngiliz milletvekili Percy ve elinde taş atan Filistinli oyuncak

İngiliz milletvekili Percy ve Filistinli çocuklar için üretilen taş atan Filistinli bebek

Bu yazıyı yazarken masamın üstünde, havaya kaldırdığı elinde bir taş tutan maskeli bir Filistinli oyuncağı var. Geçen ay İsrail bunun gibi 4 bin bebeği Hayfa limanında ele geçirdi. Filistin Yönetimi’nin çocuklara dağıttığı bu oyuncaklar Filistinli çocukların İsraillilere taş atmasını teşvik ediyor. Filistin bölgelerinde şiddete teşvik ve çocuklara psikolojik taciz olağan hale gelmiş durumda. Bu bebekler, İsrail’e ve hatta Yahudilere yönelik nefretin son örneği. Yahudilere yönelik çünkü Filistin ders kitaplarında ve Filistin Yönetimi’nin TV kanallarında gösterilen çocuk programı da bu yönde. En az 25 okul İsrailli sivilleri öldüren Filistinli teröristlerin adını taşıyor.
Geçtiğimiz hafta Milletvekili Sarah Champion’un Filistinli gençlerin İsrail tarafından tutuklanması konusunda bir tartışmasına katıldım. Hiç kuşku yok ki o da tıpkı eski bir öğretmen olan benim gibi çocukların haklarını korumaya çalışıyor. Kudüs ziyaretimde bir arada eğitim alan Filistinli ve İsrailli Yahudi gençlerle konuşmak ufkumu açmıştı. Bunu, iki toplum arasındaki ilişkileri arttırmaya ihtiyacımız var. Ancak Filistin kampından bunu duymuyoruz. Duyduğumuz sadece “şeytan İsrail.”

Filistinli çocuklar için üretilen Taş Atan Filistinli çocuk bebek

Filistinli çocuklar için üretilen Taş Atan Filistinli çocuk oyuncağı

Birçok Filistin yanlısı ve İsrail karşıtının İsrail’i çocukları hedefleyen bir canavar olarak gösterme eğiliminde olması çok üzücü. İsrail’in 18 yaş civarındaki gençleri tutukladığı doğru ancak bunun sebepleri olduğunun da görülmesi gerekir.
Batı Şeria’daki gençlerin katıldığı suçların %70-75’i şiddet içeriyor. 2013’te reşit olmayanlarla ilgili 470 dosya açıldı. %54’ü taş atma, %14’ü Molotof kokteyli atmakla ilgiliydi. Bazı durumlarda attıkları taş, ölümle sonuçlandı.
Champion’un tartışmasında İşçi Partisi’nden bir milletvekili hiç bir taş ölüme sebebiyet vermedi dedi. Bu yanlış. Bu taşların aslında kaya olarak tanımlanması gerektiğini bir kenara bırakırsak, bu nedenle ciddi yaralanmalar ve ölümler meydana geldi. Mart 2013’te 5 Filistinli çocuk Adva Biton ve 3 kızının bulunduğu arabaya taş attılar. Saldırıda 3 yaşındaki Adele, saldırıda yaşadığı beyin travmasının ardından hayatını kaybetti. Eylül 2014’te atılan taş Alexander Levlovitz’in arabanın hakimiyetini kaybetmesine sebep olmuş ve hayatını kaybetmişti. Taş atan 4 Filistinli tutuklanmıştı.
Şiddet sadece taş atmakla sınırlı değil. Kasım ayında otobüste uyuyan Eden Attias 16 yaşındaki bir Filistinli tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Ekim 2015’te 13 ve 15 yaşındaki iki Filistinli çocuğun 13 yaşında bir İsrailli çocuğu Pisgat Zeev’de bıçakladığını da eklemek gerek. 17 yaşındaki Hakim Awaad’ın Itamar’da Fogel ailesinin 4 aylık, 4 ve 11 yaşındaki üyeleriyle birlikte 5 üyesini öldürdüğünü de hatırlamak gerek. Yetişkin olmayanın yetişkin olmayana yaptığı bu şiddeti hatırlatmak gerek çünkü ‘Filistin’in Dostları’ bunu yapmıyorlar.
İngiltere’nin bu konudaki cevabı hakkında da düşünmek gerek. 2011 yılında bir grup genç birkaç gece füzelerle polise ve sivillere saldırdıklarında ülke birbirine girmiş gençler tutuklanmış ve ordu göreve çağrılmıştı. Bu ülkede birkaç günlük olaya cevabı bu şekildeydi. İsrail ise bu durumla her gün karşılaşıyor ve daha temkinli davranıyor.
Sarah Champion ve diğerlerinin kullandıkları birçok argüman yanlış. Huffington Post’ta çıkan makalesinde Sarah, askerlerin çocuklara haklarını söylemeye zorunlulukları yok demişti. Ona göre bu çocuklar avukatlarını ilk defa dava sırasında görüyorlar, öncesinde yani tutuklanma veya sorgulamada değil. Bunların hepsi yanlış. Batı Şeria’da tutuklanan her çocuğun kanuni haklardan yararlanabilmesi için avukat tutma hakkı var. Sarah bu tutuklamaları ‘savaş suçu’ olarak tanımlıyor. Oysa İsrail Askeri Adalet sistemi Cenevre konvansiyonuna göre oluşturuldu ve yürütülüyor.
Tek gerçek, Filistin Yönetimi’nin İsrail’e saldıran bu çocuklarla gerekli şekilde ilgilenmediğinden, İsrail’e tutuklama dışında seçenek bırakmıyor. Daha az Filistinli çocuğun tutuklandığını görmek istiyorum. Ancak Filistin Yönetimi bu konuya eğilmedikçe, İsrail’e başka bir alternatif bırakmıyor. İsrail’i bu konuda eleştirenlerin binlerce Filistinli çocuğun Filistin polisi tarafından tutuklandığını ve burada şiddet ve dayağa maruz bırakıldıklarından bahsetmiyorlar. Bu bilgiler Filistinli STK’ların bulguları.
Filistinli çocuklar İsraillilere saldırmanın onurlu bir davranış olduğu öğretilerek büyütülüyorlar. Filistinli katillerin isimlerini öğrenerek sokakta büyüyorlar. Terörist gruplar çocuklara nefretlerini aşılayıp küçük yaşlardan onları eğitime alıyorlar. Böylece amaçları politik hedeflerine ulaşabilmek. Teröristler bu çocuklara kendi ölümcül ideolojilerini aşılıyorlar.
İsrail hükumetine çocukların tutuklanması ve durumlarının iyileştirilmesi konusunda sorular yöneltilebilir, Batı Şeria’daki adalet sisteminin İsrail’dekinin aksi olmasını talep edebiliriz. Bunlar kabul görür ve demokratik İsrail’de yeri olan sorular.
Ancak aynı zamanda, Filistin toplumunun çocukları için daha olumlu bir rol model olmalarını teşvik etmek için çalışmalıyız. Bu tür tartışmalara katılanların hiç birinin bu konularda söyleyecek fazla şeyleri yok. Hiç bir zaman Filistin şiddetinden bahsetmiyorlar ve Filistin Yönetimini sorumlu tutmayı reddediyorlar.
Bu konular dikkate alınmadığı sürece, Filistinli çocuklara yardım etmiyorlar. Bu çocuklar nefret ve şiddetle eğitildikçe 13-15 yaşındaki çocukları elinde bıçakla masum İsraillileri bıçaklarken görmeye devam edeceğiz. Bu ideoloji çocuklara “eğer masum İsraillileri öldürürken ölürsen kahraman” olacaklarını ve isimlerinin bir okula verileceğinin öğretiyor! Filistin gençliğine yardım etmek isteyen İsrail’e sordukları gibi Filistinlilere de soru sormaya başlamaları lazım. “İsrail kötü, Filistinliler kurban” retoriğine bağlı kalmak, Filistinli gelecek nesillerin de nefret ve şiddetle büyümesi ile sonuçlanacak.

kaynak: timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: