Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Bilim » Einstein’ın İsrail hakkındaki 8 fikri

Einstein’ın İsrail hakkındaki 8 fikri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Görelilik kuramının 100. doğumgününde, Einstein’ın din, İkinci Dünya Savaşı ve İsrail hakkındaki 8 fikri

“Yahudi halkı ile ilişkim ben en güçlü insani bağım oldu” 1952,
David Ben-Gurion’a yazdığı mektuptan

einstein 8 factoids

1- Kaşerut kurallarına 12 yaşında uydu.
Ailesi laik Aşkenaz Alman Yahudiler olmasına rağmen Einstein 12 yaşında dine ilgi sardı ve 12 yaşındayken kaşerut kurallarına uydu. Ancak bu ilgisi 13 yaşında Bar Mitzva yapmasına olanak verecek kadar sürmedi. Babasının bir arkadaşı olan Max Talmud’un verdiği resimli bilim kitaplarının ilgisini çekmesiyle dini inanışların bilimle ters düştüğüne kanaat getirdi.

2- Dünya Siyonist Örgütü (WZO) için para topladı
1921 yılında WZO başkanı ve bilim adamı Chaim Weizmann tarafından organizasyon ve İbrani Üniversitesi için bağış toplamasını rica etti. Einstein Siyonist projenin bir Arap-Yahudi çatışmasına yol açmasından endişe ediyordu. Ancak dünyanın en önemli bilimsel çalışmalarına imza atmasına rağmen Avrupa’da karşılaştığı antisemitizm onun bir Yahudi devletine ihtiyaç olduğu fikrine ikna etti. 1921 yılında ABD’de bu konuda konuşmalar gerçekleştirdi, 1923 yılında açılan İbrani Üniversitesi’nin ilk bilim konuşmasını gerçekleştirdi.

3- Filistinli Yahudileri ziyaret etti ama İsrail’i etmedi
1922 yılında İngiliz mandası olan Filistin’de Yahudileri ziyaret etti. Yahudilerin çalışmalarıyla gurur duyduğunu söylemesine rağmen hiç geri dönmedi.

4- Hitler başa geçtiğinde Almanya dışındaydı ve bir daha hiç geri dönmedi.
Hitler başa geçtiğinde Einstein California Institute of Technology, Pasadena’daydı. Hitler Almanya’da başa geçtiğinde Albert ve Elsa Einstein Belçika’daydılar. Almanya’daki evleri Naziler tarafından işgal edilmişti bile. Belçika’nın Almanya Konsolosluğu’nda Alman vatandaşlığından çıktı, ABD’ye geri döndü ve bir daha Almanya’ya adımını atmadı.

albert_einstein_09-439x600

5- İsrail’in ikinci devlet başkanı olması istendi.
Chaim Weizmann 1952’de vefat ettiğinde Başbakan David Ben-Gurion, Albert Einstein’dan İsrail’in ikinci devlet başkanı olmasını istedi. 30 yıldır Orta Doğu’da bulunmayan Einstein üzülerek bu teklifi reddettiğini açıkladı.

6- Baruch Spinoza’nın anlattığı panteist bir Tanrı’ya inanıyordu
Einstein hayatı boyunca din ve bilim hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Ancak düşünceleri ne dindar ne de ateist bir duruşu gösteriyordu. Dini inanışı 17. Yüzyılda “realist” felsefeleri nedeniyle Amsterdam Yahudi cemaatinden çıkarılan Spinoza’nınki ile uyumluydu. 1929’da“Genelin kabul ettiği, herkesin kaderini belirleyen Tanrı’yı değil, herkesin içindeki uyum ile kendini gösteren Tanrı’ya inanıyorum.” Diye anlatıyordu .

7- Ölüm yatağında İsrail’in kuruluşunun 7. Yılı için bir yazı kaleme aldı
İsrail’in özgürlüğüne kavuşmasının yedinci yılında Amerikan televizyonları ABC, NBC ve CBS için bir konuşma hazırlaması istendi 1955’te. Ancak aynı yılın nisan ayında, konuşmadan tam 9 gün önce iç kanama teşhisi ile hastaneye yatırıldı. Ameliyat olmayı reddettiği için hayatını kaybettiğinde yanında konuşmanın taslağı vardı. İsrail devlet arşivlerindeki bu taslak 2013 yılında yayınlandı.
“İsrail’in kuruluşu bir neslin vicdanını etkiledi. Ancak kurbanlara yurt olması için kurulan bu ülkenin kendi güvenliğinin tehdit edilmesi büyük bir paradoks oluşturuyor. Buna evrensel vicdanın kayıtsız kalmaması gerek.”

8- JTA matbaalarını ziyaret etti.
Einstein Jewish Telegraphic Agency (JTA)’nın bilinen bir destekçisiydi. 1930 ve 1940’larda bunun için para toplanmasına yardımcı olmuştu. Matbaalarında çekilen bir resmi ortaya çıkmış, JTA kurucusu Jacob Landau’nun oğlunun sünnetinde kirvesi olmuştu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: