Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’in limon otu tarlaları kanser hastalarının kurtarıcısı oldu

İsrail’in limon otu tarlaları kanser hastalarının kurtarıcısı oldu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir gramdan kadar az miktarda limon otu içeren içecekler bile kanser hücrelerinin deney tüpünde kendini yok edecek  yetecek kadar sitral içeriyor.

lemon grass

Limon otu

Kfar Yedidya bölgesinde seracılık yapan Benny Zabidov ilk başlarda neden çok sayıda kanser hastasının taze limon otu istemek için kapısını çaldığını anlayamıyordu. Daha sonradan doktorların hastaları kendisine yönlendirdiğini öğrendi. “radioterapi veya kemoterapi tedavisi uygulandığı gün 8 bardak taze limon otlu sıcak su içmeleri söylenmişti. Ve burası taze limon otu bulmak için İsrail’deki gideceğin adres.”
Ben Gurion Üniversitesi geçtiğimiz sene limon aromasının kanser hücrelerini öldürürken sağlıklı olanlara zarar vermediğini keşfettiler. Üniversitenin mikrobiyoloji departmanından Dr. Rivka Ofir ve Prof. Yakov Weinstein’in üstlendiği araştırmada sitralin limon aromasının ana maddesi olduğu ortaya çıktı. Birçok farklı bitkide bulundu; limon otu (Cymbopogon citratus), melisa (Melissa officinalis) ve verbena (Verbena officinalis) gibi. İsrail’de yapılan yeni bir araştırmaya göre, bir gram kadar az miktarda limon otu içeren içecekler bile kanser hücrelerinin deney tübünde intihar etmesine yetecek kadar sitral içeriyor. Sitralin kanserli hücrelerdeki etkisini test etmek isteyen araştırmacılar bir bardak çaya eklenen bir gram limon otunda bulunan sitral oranını kanserli ve sağlıklı hücrelere eklediler. Sitral kanserli hücreyi öldürürken, sağlıklıya zarar vermedi. Araştırma sonuçları alternatif tıp ve bitkisel tedavi konularında yayın yapan bilimsel dergi Planeta Medica’da yayınlandı. Araştırmanın sonuçları sitral içeren bitkilerin bazı kanser hücrelerini önleyici olarak kullanılabileceği sonucunu doğurdu. İsrailli doktorlar bu konuda araştırmaların geliştirilmesi gerektiğini konusunda hemfikirken, hastalarına limon otu kullanmalarını tavsiye ediyorlar.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: