Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » ‘Kosher’ hip-hop şarkıcısı antisemitizme karşı

‘Kosher’ hip-hop şarkıcısı antisemitizme karşı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


kosha dilliz2

Kosha Dilliz

Adı Kosh Dillz, kaşer turşu anlamına geliyor. Asıl adı Rami Matan-Esh olan 34 yaşındaki hip-hopçu, ABD’ye göç etmiş İsrailli bir ailenin çocuğu. New Jersey’de Rutgers Üniversitesinden mezun, yazları ailesi ile İsrail’in Kiryat Tiv’on şehrinde geçirmiş. Ancak polisle başı birçok kez derde düşmüş ve hapis bile yatmış. Son yıllarda hip-hop’u keşfetmesiyle hayatı değişmiş. Artık ABD’de özellikle de yaşadığı Los Angeles’ta tanınan biri. Şarkılarında Yahudi ve İsrail yaşamından bölümler ekliyor, nakaratları ise hem İbranice, hem İngilizce, hem de İspanyolca. Tanınmasında en büyük pay ise IŞİD. IŞİD destekleyici hacker’lar sayfasına girip radikal İslami mesajlar yazmaları ile daha fazla dikkatleri çekti.

kosha dilliz
İsrail’de ilk defa tüne in Tel Aviv müzik festivalinde konsere çıkan Kosh Tillz konser öncesi çok heyecanlı olduğunu ve İsrail’de tanınmanın kendisi için önemli olduğunu vurguladı. Kimliği dolayısıyla tepki çektiğini söyleyen şarkıcı, kendisine karşı fiziksel bir saldırı gerçekleştirilmemiş olduğunu ancak sosyal medyadaki nefret söyleminin rahatsız verici olduğunu belirtiyor. “Eğer benden nefret eden biri ile karşılaşırsam onu susturmaya çalışırım. Hatta onunla dalga da geçerim ama sonunda sevdiğim şeye rap yapmaya dönerim,” diyor.
Birkaç ay önce Billboard dergisinde müzik dünyasındaki anti-semitizm ve anti-siyonizm ile ilgili kendi tecrübelerini de anlatan sert bir yazı kaleme aldı.
“Tüm ailem ve çoğu arkadaşım İsrail’den. İsrail benim ailemin hayatını kurtardı tıpkı dilimizi ve tüm halkımı kurtardığı gibi. İsrail karşıtı olanlar hayatlarında hiç İsrail’i görmemiş kişiler ve onlara sunulan yanlış bilgilere inanmışlar. Bu kişilere gerçeği göstermek, öğretmek gerekir.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: