Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Ankete göre iki devletli çözüme destek düşüyor

Ankete göre iki devletli çözüme destek düşüyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İbrani Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre İsrail ve Filistinliler iki devletli çözümü sadece küçük bir farkla destekliyorlar. Büyük oranda karşı tarafın toprak elde edip onları kovacağını düşünüyor.
2014 yılında iki devletli çözüme destek oranı İsrailliler arasında %62, Filistinliler için %54 idi. Ancak bugün bu oran her iki grup için de %51’e geriledi.

israilfilistinbarisgorusmeleri
İbrani Üniversitesi Harry S. Truman barış geliştirme merkezi ile Ramallah’taki Filistin araştırma merkezi tarafından yürütülen araştırmada 2000 yetişkine sorular yöneltildi. Bunların 1200’ünü Batı Şeria, Doğu Kudüs ve Gazze’de yaşayan Filistinliler, kalan 802 kişiyi de İsrailliler oluşturdu. Gerçekleşen araştırmada hem İsrailliler (%56) hem de Filistinliler (%80) ailelerinden birinin karşı taraf tarafından zarar göreceğinden endişe ediyor.
İsraillilere ne yapılaması gerektiği sorulduğunda, %42’si İsrail’in 1967 sınırlarının bir bölümünden çekileceğine inandıklarını söylediler. %32’si Batı Şeria’yı ilhak etmeyi düşündüğünü, orada yaşayan Filistinlilerin de politik haklarının korunacağı veya kovulacakları düşünülüyor.
Filistinlilerin %68’i Filistin Yönetimi ve Filistin Kurtuluş Örgütü’nün amacının İsrail’in 1967’de kazandığı bazı toprakları geri almak olduğunu söylediler. Katılımcıların %1’i Filistinlilerin İsrail devletini alarak 1948 öncesi Filistin’in kontrolünü elde etmek olduğunu söyledi. %10 ise İsrail devletini alarak olabildiğince çok İsrailliyi yok etmek olarak açıkladı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: