Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İnşaat sırasında 1800 yıllık lahit bulundu

İnşaat sırasında 1800 yıllık lahit bulundu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in Aşkelon kentinde bir inşaat kazı sırasında 1800 yıllık lahit bulundu. İnşaat durdurulur endişesiyle iki tonluk kireç lahiti saklayan inşaat firması, tarihi esere traktörlerle yerden çıkarmaya çalışırken büyük zarar verdiler. İsrail Antik Eserler Kurumu’na göre lahit İsrail’de bulunan en önemli ve en güzel lahit. Bu tür lahitin İsrail’de bulunması da oldukça ender.
2,5 metrelik lahit 2 ton ağırlığındaki mezarın üzerinde gerçek insan boyutunda kısa kollu bluz ve belinde işlemeli tünik giyen kişiler resmedilmiş.

Copyright: Yoli Shwartz, courtesy Israel Antiquities Authority

Lahit temizlenirken (Copyright: Yoli Shwartz, courtesy Israel Antiquities Authority)

Arkeolog Dr. Gabi Mazor, “Resimdeki kişilerin gözlerinde değerli taşlar vardı bunlar kayboldu. Saçlar dalgalarla şekillendirilmiş, tipik roma saç modeli. Lahitin diğer yanında ise şarap gibi sıvı maddeleri taşımaya yarayan metal bir gemi resmedilmiş üzüm yaprakları ve salkımları arasında,” diye anlatıyor bulunan lahiti. Lahitte ayrıca çelenk, boğa kafası, çıplak eroslar (aşk tanrısı) ve yılandan saçları ile dev bir Medusa başı dikkat çekiyor. Mazor’a göre lahit 3. Yüzyıla ait ve varlıklı Romalı bir aile tarafından aile kabristanı için yaptırılmış. Motifler ailenin Yahudi olmadığı sanısını güçlendiriyor.
Lahit inşaatçıların özensiz topraktan çıkarma girişimleri nedeniyle ciddi bir şekilde zarar görmüş. İnşaatın durdurulacağı endişesiyle metal plakalar altına saklanan lahitin üzerine çimento dökülmüş. Böylece tüm deliller ortadan kaldırılmaya çalışılmış. İnşaat alanında kanunsuz hareketlerin olduğunun raporlanması üzerine bölgeye gelen Aşkelon polisi, inşaat alanında uyuyan Hebronlu 5 Filistinli inşaat işçisini sorguya aldı. gerçek ortaya çıktı. İnşaat firması arkeolojik bir bulguyu bildirmemek ve saklamak suçuyla sorgulandılar. Kanunlara göre beş yıla kadar hapis cezası alabilirler.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: