Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Halep’in son Yahudileri İsrail’e göç etti

Halep’in son Yahudileri İsrail’e göç etti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


last jew haleppo

Yardımsever Moti Kahana ve Mariam Halabi

Son dört yıldır süren iç savaştan kimliklerini saklayarak hayatta kalan Halabi ailesi Suriye’den kaçmayı başardılar.
Gecenin karanlığında kapıya vurulan bir vuruş, Kuzey Suriye’deki 3000 yıllık Yahudi tarihinin sonunu getirdi. Halep’in son Yahudi ailesi geçtiğimiz ay İsrail-Amerikalı bir iş adamı ve Özgür Suriye Ordusu’nun yardımıyla Türkiye’ye geçmeyi başardılar.
Mariam Halabi (88) ve 50’lerinde olan iki kızı Gilda ve Sarah Esad askerleri ile İslami grupların savaşı sırasında kimliklerini saklayarak hayata tutundular. Su ve elektrik olmadığında bile evlerinden ayrılmadılar, kaşer gıda bulamadıklarında bile Yahudi ritüellerini devam ettirdiler. Mariam’ın New York’ta yaşayan oğlu Yoni’nin New York’taki bir hahama başvurarak yardım istemesiyle, insani yardımda bulunan Yahudi iş adamı Moti Kahana ile görüştüler Suriyeli muhalifler ile ilişkisi bulunan Kahana’nın planı ile anne ve iki kızı Suriye’den gizlice Türkiye’ye götürüldüler. 12 saatlik yolculukta birçok kez İslami gruplarla karşılaşan aile Türkiye’ye vardıklarında Filistinli-Suriyeli bir kadının yanına yerleştiler. Aile ABD vizesinin zor olduğunu öğrenince Yoni ile kavuşamadılar. Yahudi olduklarını kanıtlamaları durumunda ‘dönüş yasasından’ yararlanabilecekleri ve İsrail vatandaşı olabileceklerini öğrendiler. Mariam ve Sarah İsrail’e kabul edilirken, Müslüman kocası için İslam’ı seçen Gilda kabul edilmedi. Yahudi olduğunu ispatlayamayan Gilda, Türkiye yasalarında din değiştirmek yasak olduğundan İslam’dan Yahudiliğe geçemedi. Öte yandan “annesi Yahudi olduğu sürece çocuk her zaman Yahudidir” diyen Kahana, sorunu çözmeye uğraştı.

Mariam  Halabi ve ailesi

Mariam Halabi ve ailesi

Mariam ve Sarah Aşkelon, İsrail’e yerleşirken, Gilda ve kocası Suriye’ye geri dönmek zorunda kaldılar.
Yahudi Ajansı bu sorunu çözmek için elinden geleni yaptığını açıkladı ancak bu kanundan yararlanmak için Yahudi olmanın şart olduğunu söyledi ve din değiştirenlerin bundan yararlanamadığını belirtti. Turist vizesine başvurmaları tavsiye edilen Gilda ve eşi bu teklifi reddettiler. Kahana onları Suriye’den kurtarıp gitmek istedikleri ABD’ye götürmek için çaba harcıyor.
3000 yıldır Suriye’de yaşayan Yahudiler iki defa büyük bir göçe tanık oldular; 1948 ve 1960’da. Günümüzde Suriye’de 18 Yahudinin kaldığı tahmin ediliyor. Halabi ailesi Halep’in son Yahudileriydi.
Bu aileyi kurtaranların Müslümanlar ve Suriye halkı olduğunu söyleyen Kahana, asıl kahramanların onlar olduğunu belirtti. “Ben hayatımı riske atmadım, New York’taydım,” dedi.


1 Comment

  1. h.hale kzlpnar says:

    MUTLU BIR HAYAT DILERIM [&#X1f495] [&#X1f495] CEHENNEMDEN KURTULMUÞLAR ÞÜKÜRLER OLSUN [&#X1f496] [&#X1f496]

    ________________________________ Gönderen: “Türkiye’deki Ýsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu” Gönderildi: 21 Aralýk 2015 Pazartesi 15:29 Kime: h.halekizilpinar@hotmail.com Konu: [New post] Halep’in son Yahudileri Ýsrail’e göç etti

    israil@istanbul posted: ” Son dört yýldýr süren iç savaþtan kimliklerini saklayarak hayatta kalan Halabi ailesi Suriye’den kaçmayý baþardýlar. Gecenin karanlýðýnda kapýya vurulan bir vuruþ, Kuzey Suriye’deki 3000 yýllýk Yahudi tarihinin sonunu getirdi. Halep’in son Yahudi ail”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: