Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Mısır’dan İbrani üniversitesine: Bir Arap’ın Değişimi

Mısır’dan İbrani üniversitesine: Bir Arap’ın Değişimi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


“Amacım 12-13 yaşındaki bir çocuğun bisikletle dolaşmak ya da oyuncakları ile oynamak yerine neden annelerinin mutfağından bıçakları alıp Yahudileri bıçaklamaya çalıştıklarını anlatmak,” diyor Hüseyin Ebubekir Mansur. “Bunun sebebi İsrail işgaline karşı duydukları kin değil. 12 yaşında ne tür bir kin büyütmüş olabilirsin?”

Hussein Aboubakr Mansour konferans verirken

Hussein Aboubakr Mansour konferans verirken

26 yaşındaki Mansur siyasi bir mülteci ve geleneksel orta sınıf Arap Müslüman bir ailede Mısır’ın başkenti Kahire’de büyüdü. İsrail yanlısı eğitim kurumu StandWithUs’ın desteklediği iki haftalık ABD konferans turunda Mısır’daki sorunları, Arap Baharı’nı ve eğitim alanındaki çalışmalarını dinleyicilerle paylaşıyor. Monterey Kaliforniya’daki Defense Language Enstitüsü’nde eğitim görevlisi olan Mansur amacını insanları arap dünyasındaki antisemitizm konusunda eğitmek olarak açıklıyor.
“Yahudi ve Batılılara saldırıların altında Müslüman teröristlerin kör bir Yahudi düşmanlığı ile çevrili olmaları ve Yahudilerin şeytan olduklarının öğretilmesi. Bu önemli bir sorun ve bu yüzden İsrail’i desteklemeliyiz. Çünkü İsrail bu kör ve mantıksız nefret denizinde hayatta kalma mücadelesi veriyor.”
Çocukluğunda Mısır’da yaşadıkları, bugünkü bıçaklama olaylarına ayna tutacak nitelikte. “12 yaşımdayken İkinci intifada yaşanıyordu. Aynı yerde ardarda intihar bombacılarının patlatılması, bir futbol maçındaki kalabalığın arasına karışmak gibi fikirler üretiyorduk.” Mansur dinlemek isteyenlere bu ve benzeri birçok anısını ve tecrübesini anlatıyor. 6-20 Kasım arasında ABD’nin birçok şehrini gezen Mansur, ‘İsrail mercek altında’ adlı bu konferans turunda Yahudi okulları kadar devlet okullarında da konuştu ve birçok kez düşmanlıkla karşılandı.
“İnsanlar Arap dünyasında olup bunca nefretin medya kanallarından pompalanmasının ne kadar üzücü olduğunu bilmiyorlar. Nefret söylemi ve antisemitizm radyoda, tv kanallarında, gazetelerde, her Cuma camilerde tekrarlanıyor. İnsanlar gelip ‘hiç böyle düşünmemiştim’ dediklerinde, bazılarının gözlerini açabildiğimde mutlu oluyorum. Çünkü bilmediklerini biliyorum.”

Hussein Aboubakr Mansour konferans verirken

Hussein Aboubakr Mansour konferans verirken

14 yaşındayken dünyayı yöneten ve Arapları yok etmek isteyen Yahudilerle ilgili daha fazla şey öğrenmeyi ‘kafasına takmış’. Bu nedenle internette daha güvenilir kaynaklara erişebilmek için İngilizce ve İbranice öğrenmeye karar vermiş. “Onlar hakkında bilgim arttıkça gözüme daha insani gelmeye başladılar ve haklarında yapılan kötü propaganda terse dönüşmeye başladı. Yahudi edebiyatı okumaya başladım. Onları bebek yiyen, kanlarını içen süper askerlerden anne, kızkardeş, abi, oğul, iş adamı olarak tanımaya başladım. Okuduklarım tüm dünya görüşümü değiştirdi. Kadınlara Arap dünyasında nasıl kötü davranıldığını, azınlıklara nasıl davranıldığını, Hıristiyanların nasıl katledildiklerini gördüm.”
Mansur bu değişimin İngilizce ve Arapça öğrenmeden gerçekleşemeyeceğini belirtiyor ve 18 yaşındayken okuduğu Primo Levi’nin ‘Eğer bu adamsa’ kitabının çok aydınlatıcı olduğunu söylüyor.
Kahire Üniversitesi’nde İbranice okuyan Mansur, akademik standartların düşüklüğü ve aşılanan antisemitizm yüzünden hayal kırıklığına uğradı. 2009 yılında İsrail-Mısır işbirliğinde Kahire’de kurulan İsrail Araştırma Merkezi’ni (IAC) ziyaret etmesi üzerine Mısırlı yetkililerin onu sorguya aldığını anlatıyor ve telefonla ilk tehdidi bu ziyaretten bir hafta sonra aldığını söylüyor. Fiziksel olarak zarar verilmeyen Mansur IAC’de bir yıl eğitim aldı. Ancak üniversiteden mezun olduğunda, Mısır toplumuna tehdit olarak tanımlanıp 2,5 ay hapis cezası aldı. Ailesi onu Müslümanlığın gereklerini yerine getirmemekle itham etmiş. “Bu kültürün bir parçası olmak istemiyordum, kendim olmak istiyordum sadece.”
Arap Baharı’nın kendisine büyük umutlar verdiğini anlatan Mansur Tahrir Meydanı’ndaki protestoları organize edenlerden biriydi. Ancak Mübarek sonrası başa geçen terörist örgüt Hamas’ın kardeş örgütü Müslüman Kardeşler’in başa geçmesiyle “aynı baskı ve yolsuzluk devam edecek,” dedi. Müslüman Kardeşler de kendisini hapse attı sebebi ise İsraillilerle görüşmesi ve İsrail ile Filistinlilerin bir arada yaşamasının mümkün olduğuna dair umudu olduğunu belirten yazıları nedeniyle.
Amerika’da daha normal bir hayatının olacağı tavsiyesine uyarak ABD’den siyasi iltica talebinde bulundu. “Herkesin yapmamı engellemeye çalıştığı şeyleri yapabildim. Demek ki ilerleme mümkün.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: