Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » IsrAid Yunan kıyılarındaki Suriyelilere yardım elini uzatıyor

IsrAid Yunan kıyılarındaki Suriyelilere yardım elini uzatıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


israaid1İsrailli yardım kuruluşu IsrAid’in gönüllüleri Suriyeli mültecilere yardım ediyorlar. Bu konudaki çalışmaları denetleyen IsrAid sorumlusu Yotam Polizer krizin boyutu sorulduğunda anlatacak kelime bulmakta zorlandığını belirtiyor. “Burada sahilde yardım etmek için bekliyorsunuz. Bu küçük lastik botlar her gün binlerce kişi getiriyor. Dürüst olayım mı? Hollywood filminden çıkmış trajik bir sahne gibi.”
IsrAid bir sivil toplum kuruluşu. Bağışlar sayesinde Suriyeli mültecilere tıbbi ve psikolojik destek veriyor Yunanistan’da, Sırbistan’da, Hırvatistan’da, Ürdün’de ve Irak’ta.

israaid2
Aktivizmi Polizer’i Negev’den Nepal’e kadar sürüklerken Japonya’da Tsunami ve tayfuna şahit oldu ancak sadece şimdi kelimeler yetersiz geliyor gördükleri karşısında. Yoğun bir göç hareketinin ön safında yer alıyor. Bu göç hareketi son 70 yılın en büyüğü olarak tanımlanıyor. 70 bin kişi her hafta Avrupa’ya geliyor ancak ona yardım eden sadece 12 kişi var. “Bu sayı kesinlikle yeterli değil.” Lezbos adasında 8 kişi, ve 2’şer kişi Sırbistan ve Hırvatistan’da. “Ben ise İngiltere’deyim, yardım talep etmek için.”
Yotam daha önceleri takımı ile birlikte Kuzey Irak ve Ürdün’de Suriyeli mültecilere yardımcı oldu. “Buralarda kimin dostunuz, kimin düşmanınız olduğundan emin olamazsınız.” İlk defa bu yaz Avrupa’da çalışmaya başladı. 3 yaşındaki Aylan Kurdi’nin Bodrum sahilinde yatan cansız vücudunun resmi onu harekete geçirmiş. Destek bulmakta zorlanırken, basının ilgisi onlara yardımcı olmuş. Ondan sonrasını gerçek dışı olarak tanımlıyor. “Her gün küçük botlarla binlerce kişi geliyor. Her dakika yeni bir bot geliyor.”

israaid3
İlk beş haftalarında doktor, psikolog, hemşire ve yardım çalışanlarından oluşan takımı 50 bin kişiye yardım etti. “Buraya ilk gelen, ilk yardım eden olmayı çok istedik. Bunu çok Yahudi, İsrailli bir düşünce olarak görüyorum. Yüzlerce Suriyeli aileye travma sonrası psikolojik destekte bulundular. Sevdiklerini kaybedenlere, cinsel tacize uğrayanlara… “Bu savaşın acı gerçeği” diyor Yotam.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: