Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de ilk hi-tech çocuk yuvası açıldı

İsrail’de ilk hi-tech çocuk yuvası açıldı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


yuva açılışı yapılırken

yuva açılışı yapılırken

Çocukların bilime ilgi göstermesi için lisede, ortaokulda hatta ilkokulda bilim ve matematik dersleri vardı, artık yuvalar da var.
İsrail’in ilk bilim çocuk yuvası Ekim ortasında açıldı. Yuvada gelişmiş bilgisayarlar, motor becerilerini geliştirmek için lego setleri, robot çalışmaları yapmak ve uzaya ilgiyi arttıracak faaliyetler var.
Açılışta bir konuşma yapan Eğitim Bakanı Naftali Bennett yuva yaşındaki çocukları bilim dünyasına tanıştırarak uçsuz bucaksız bir pencere açıldığını söyledi. “Bu önemli adımın meyvelerini önümüzdeki yıllarda göreceğiz. Şüphesiz hem bu çocukların hem de İsrail’in yararına olacak.”

hi tech kindergardenBerşeba’daki yuvada üç sınıf var. En fazla 100 çocuğun öğrenim göreceği yuvada en az 300 saat bilim ve teknoloji eğitimi verilecek. Proje eğitim bakanlığı, aerospace firması Lockheed-Martin, Berşeba belediyesi ve Rashi Vakfı tarafından destekleniyor.
Lego’nun robot yapımına izin veren modeli Lego Mindstorms kullanılacak. Yuva yaşındaki çocuklara göre tasarlanan robot setleri çocukların basit robot yapmalarını, birkaç santimetre ilerleyebilen araçlar yapmalarına olanak verecek. Bu set İsrail’de diğer yuvalarda da kullanılıyor ancak bu yuvada dah gelişmiş bir bilim ve teknoloji eğitimi olanağı sağlayacak.
Lockheed-Martin Negev bölgesine desteği ile biliniyor. Firma geçtiğimiz yıl Berşeba’da bir AR-GE departmanı açmıştı. Firmanın CEO’su Marilynn Hewson, high-tech ülkesi olarak İsrail’in genç nesile yatırım yapmasının önemine değindi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: