Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Avrupa » Avrupa nedense her terör olayında Yahudiler’i suçluyor

Avrupa nedense her terör olayında Yahudiler’i suçluyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe tercümesini verdiğimiz makale Gelecek Var Partisi Başkanı Yair Lapid tarafından kaleme alınmış, timesofisrael internet gazetesinde yer almıştır.

Gelecek Var Partisi başkanı Yair Lapid

Gelecek Var Partisi başkanı Yair Lapid

SVT2’de yayınlanan bir röportajda İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallstrom’a Paris terör saldırılarıyla ilgili ne düşündüğü soruldu. Cevabı şu şekilde oldu; “Radikalleşmeyle savaşmak için Orta Doğu’daki Filistin gibi sorunlara dönmemiz gerek. Filistinliler kendileri için bir gelecek görmüyorlar: ya bu umutsuz durumu kabul etmeli ya da şiddete başvurmalıyız.” Bakan daha sonra iki konu arasında bir bağlantı kurmadığını anlatmaya çalıştı ama bu garip bir savunma çünkü ona Israil-Filistin çatışması hakkındaki fikri sorulmamasına rağmen konuyu açtı.
Neden?
Cevabı Avrupa solunun umutsuzluğunda yatıyor. İslami terör için yapabileceği insani açıklama kalmadı. Bakan Wallstrom’un aydınlanmış dünyasında din olan İslam ile öldürücü terör arasında bir bağlantı yapamazsın. Onun bulduğu anlamsız çözüm de Müslümanlar Hıristiyanları öldürdüğünde suçu Yahudiye atmak.
Ama Yahudiler sessiz kalmaktan bıktı. İsrail-Filistin çatışmasının hiç bir şekilde köktendinci İslamcıların gerçekleştirdiği bu katliamla alakası yok. IŞİD bile Paris’e saldırma sebebini Filistinlilere bağlamıyor. Kendi sözleri ile saldırının sebebi Suriye’deki durum. Bu açıklamadan sonra Bakan Wallstrom’un neden onlar adına bizi suçlayarak mazeret bulmaya çalıştığı daha da anlamsızlaşıyor.

hypercache

Geçtiğimiz kış Fransa’da koşer ürünler satan bir markete terör saldırısı düzenlenmisti

Bu din olan İslam ile ilgili değil fakat onun korkunç ve öldürücü çarpıtılmasıyla oluşuyor ama gerçekler gerçeklerdir. İslami terör diye bir şey var ve seçenekler savaşmak veya ölmek. Bu bir dünya savaşı ve uzun vadede herkesin tarafını seçmesi gerekecek.
Cihatçı terörizm küresel bir sorun ve çok hızlı büyüdü. Amacı ise Batı medeniyetini yok etmek. Ölüm mesajları her yere yayılıyor. İkiz kuleler, Londra metrosu, Kaşmir, Mumbai, Nijerya, Paris ve en çok da İslam dünyası. Son 60 yılda Müslümanlar 12 milyon Müslümanı öldürdü. Sebebi ise yeterince radikal olmamaları. Bu 60 yılda ölen Filistinli sayısı binlerle ifade edilebilir. Her biri için çok üzgünüz ve İsrail sivillerin hayatını kaybettiği her olayı soruşturuyor. Gerekirse asker ve devlet görevlilerini bile dava ediyoruz. İsrail, Arap vatandaşlarının parlamentoda görev aldığı, yüksek mahkemede hakim olabildikleri, orduda yükselebildikleri bir demokrasi.
Hiç bir İsveç gazetesi benim ve birçok İsraillinin cevabını yayınlamayacaktır. Neden her kötü şey olduğunda bazıları Yahudileri suçlar? Bakan Wallstrom’un yaptığı bağlantıda temel anlamda sorunlu. Neden? Çünkü belli durumlarda terörün aklanabildiğini söylüyor.
Asya’da, Afrika’da, Orta Doğu’da ve hatta Avrupa’da yüz milyonlarca insan IŞİD fanatiklerinden çok daha kötü koşullarda yaşıyorlar. Hatta kendilerini yöneten ve Avrupa yardımı ile geçinen Filistinlilerden çok daha kötü durumdalar. Dünya aç insanla dolu, mültecilerle dolu. Ama hiç birisi bir saniye bile silahı alayım ve masum gençleri konser salonunda öldüreyim demiyor. Kim ki onlar adına açıklama bulmaya çalışıyor, onlara yardım etmiş oluyor.
İsrail parlamentosu istihbarat komitesi üyesi olarak ve daha önce İsrail güvenlik kurulundaki görevim sırasına İslamcı teröristlerin eylemlerini politik doğruluk çerçevesinde anlatmaya çalışan Batılıları nasıl gördüğüne dair çok fazla bilgiye sahip oldum. Onların kendi amaçlarına ve küresel İslami bir devrime yardımcı olduklarını düşünüyorlar. Bu konuda ve sadece bu konuda onlarla hemfikirim.

 

kaynak: http://blogs.timesofisrael.com/when-muslims-murder-christians-blame-the-jews/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: