Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailliler Multifokal (çok odaklı) gözlüklerde çığır açıyor

İsrailliler Multifokal (çok odaklı) gözlüklerde çığır açıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrailli DeepOptics multifokal (çok odaklı) gözlük camları için yeni bir likit kristal alternatif geliştirdi. Bu sayede daha net bir görüntü ve daha az görüntü bozukluğu elde ediliyor.

multifokal glasses
Gelişmiş gözlüklerle uzak için gözlüğün üst kısmına, orta uzaklık için gözlüğün ortasına, yakın okuma içinse gözlüğün altına doğru bakmak gerekir. Bu birçok kişinin alışmasını zorlaştırıyor ve baş ağrısı gibi rahatsızlıklar yaratabiliyor. Ancak iki yıl daha bu gözlükleri kullanırsanız, omnifokal ile DeepOptics bu konuda çığır açacak.
Üç yıldır devam eden araştırmalar sonucunda omnifokal’lar ile ilk dinamik gözlük camı geliştiriliyor. İki tabakadan oluşacak olan cam, uzak görüş için statik cam ve orta uzaklık ile yakın okuma için pikselleşmiş dinamik likit kristal cam kullanılıyor. Elektronik olarak pikselleşmiş bu cam, optikal gücünü iki gizli sensorün düzenlediği görme uzaklığına göre ayarlıyor. Bu sayede hem yakın hem uzak için net bir görüntü yakalanacak. Milyonlarca orta yaşlı kafasını iyi görebilmek için aşağı veya yukarı oynatmak zorunda kalmayacak.
Bu araştırmasıyla DeepOptics Mart ayında Tel Aviv’de düzenlene 6. yıllık İsrail görüş makineleri Konferansı’nda düzenlenen start-up yarışmasını kazandı. Bu sayede yatırımcı ve potansiyel ortaklarının dikkatini çekti.
Petah Tikva merkezli firmanın CEO’su Yariv Haddad, prototip üzerinde çalıştıklarını söyledi. Likit kristali camda kullanmanın bir çok yöntemi olduğundan bahseden Haddad, pikseller üzerinden geliştirmeyi seçtiklerini belirtti. Tüm sistemi yaz 2016’ya kadar tamamlamayı hedefliyor. Halen yatırımcı ve üreticilerle görüşmeleri sürüyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: