Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Uzak Doğu sporları kanser hastası çocuklara yardımcı oluyor

Uzak Doğu sporları kanser hastası çocuklara yardımcı oluyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Detroitli bir haham olan Elimelech Goldberg kanser hastası çocuklara yardımcı olabilmek için Kids Kicking Cancer’ı kurdu. Siyah kuşak sahibi ve Wayne Üniversitesi tıp bölümünde öğretim görevlisi olan Goldberg iki yaşındaki çocuğunu lösemiden kaybettiğinde, bu rahatsızlığı olan çocuklara yardım etmeye karar verdi. Uzak Doğu sporlarının çocukların acı ile baş etmesini kolaylaştırdığını ve daha az pasif ve umutsuz hissettiğini fark etti. 15 yıldır devam ettirdiği program Kuzey Amerika’da 20, İtalya’da 15, İsrail’de 5 hastanede uygulanıyor. 2014 yılında Goldberg ‘CNN Kahramanı’ ilan edildi.

karate
İsrail’de bu programa üç yıl önce başlandı. İsrail’deki programın başına kocasını 13 yıl önce kansere kaybeden ve kanserli çocuklar için süper kahramanlı bir roman yazan 37 yaşındaki Shira Frimer geçti. Diğer bir yönetici ise Avustralya doğumlu İsrailli Danny Hakim. Hakim hayırsever ve iki defa karatede gümüş madalya sahibi. Hakim 15 sene önce Budo for Peace’i kurdu. Uzakdoğu sporları sayesinde İsrail’de birlikte yaşamayı teşvik etmeyi amaçlayan bir kuruluş. Kids Kicking Cancer’i de Bank Hapoalim’in desteklediği kurumunun içine ekledi. Öğretmenler Haredi, Yahudi ve Arap. Hastalar ise çok farklı. “Bu da bizim amacımıza, bir arada yaşamaya yardımcı oluyor.” Ebeveynlerin en büyük endişesi çocukların öğrendiklerini birbirlerinde uygulamaları. Hakim bu konuya açıklık getiriyor; “Çocuklar minderler tekme ve yumruk atıyorlar. Ayrıca stres azaltıcı nefes teknikleri öğreniyorlar. Kollarını kullanabilen her çocuk programa katılabilir.”
Çocuklukta yakalanan kanserde tedavinin ardından hayatta kalma oranı ilk yıl için %90 oranında, ilk on yıl için %80. Kanseri yenemeyecek olan çocuklar için özel bir tören düzenleniyor ve tüm arkadaşlarının ve ailesinin önünde siyah kuşak ve uzman eğitmen unvanı veriliyor.
Hakim neden Uzak Doğu sporları bu konuda öne çıkıyor sorusunu şöyle cevaplıyor; “ Japon geleneğine bakarsanız Samuraylar güçlerinin doruğunda ve ölmeye hazır olurlar. Bu çocuklar da hayatta kalmak için savaşıyorlar. Bu spor beynini hazırlamaya ve ölüm korkusundan uzaklaşmaya yarıyor. Bu çocuklar korkunç ağrılar çekiyorlar ve bu spor sayesinde güçleniyorlar. Eğitmenler de onlardan öğreniyor.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: