Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Facebook, İsrail uydusu sayesinde Afrika’yı ‘online’ yapacak

Facebook, İsrail uydusu sayesinde Afrika’yı ‘online’ yapacak

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Sosyal medya devi Facebook, Fransa Eutelsat Kominikasyon ile ortaklaşa İsrail yapımı AMOS-6 uydusunu uzaya fırlatacak ve interneti her yere ulaştırabilecek. Facebook kurucusu Marc Zuckerberg, İsrail yapımı uydunun bu projenin ana destekçisi olduğunu söyledi. AMOS-6 2016 yılında uzaya fırlatılacak.facebook_logo 1
İsrail Aerospace Industries (IAI) tarafından geliştirlidi. Facebook ve Eutelsat AMOS-6 uydusunu İsrailli Spacecom’dan kiralayacak.
Zuckerberg projeyi şu şekilde anlattı; “Internet.org ile başlattığımız tüm dünyayı bağlama çalışmalarımızda Eutelsat uyduyu fırlatacak ve bu sayede milyonlarca kişi internete bağlanacak. Son bir yıldır, Facebook uydu ve hava taşıtları kullanarak internet bağlantısını havadan sunmaya çalışıyordu. Uzak bölgelerde yaşayan kişileri internete ulaştırmak içingeleneksel altyapı yeterli gelmiyordu. Bu nedenle yeni teknolojilere yöneldik.”
AMOS-6 3 ku-band’a sahip. Orta Doğu, Orta ve Doğu Avrupa ve Pan-Avrupa’ya ulaşırken 36 Ka-band Afrika ve Avrupa’ya ulaşıyor. Yeni girişimin uydu yapısını sağlayacak AMOS-6 sayesinde Afrikalıların internete bağlanma oranlarını arttıracak.
Spacecom CEO’su David Pollack Eutelsat ve Facebook’un AMOS-6’yı seçmesinin uydunun kalitesini tescillediğini ve firmasına duyulan güveni gösterdiğini belirtti. AMOS-6 bu projeden çok önce geliştirilmeye başlandı. Pazarın nereye gittiğini doğru analiz eden firma, Amerikan ve Fransız firmalar ile beş yıllık haberleşme kontratına imza atmayı başardı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: