Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Uncategorized » Eteği ve silahı ile İsrail ordusunun ‘dindar kadın gücü’ ile tanışın

Eteği ve silahı ile İsrail ordusunun ‘dindar kadın gücü’ ile tanışın

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


religious girls in IDF
Üç genç dindar kadın neden diğer arkadaşları gibi ulusal hizmet yerine, İsrail ordusunda savaş eğitimi almayı tercih ettiklerini anlattılar. 2010 yılında 935 dindar kadın IDF’ye (Israil Savunma Kuvvetleri) katıldı. 2013’te bu sayı 1616’ya çıktı. IDF daha çok dindar kadını kendine çekerken bu kişiler geleneksel eğitim birimi yerine savaş eğitimi almaya da istekli oluyorlar.

sari michael

Sari Michael (Photo: IDF Spokesperson’s Unit)

Bu trend artık bazı şeyleri değiştiriyor diye bakmamak lazım. Aşkenaz Hahambaşı David Lau ve Sefarad Hahambaşı Yitshak Yosef göreve geldikleri ilk gün IDF’nin askere alma şartlarında değişikliğe gitmeyeceğini hatırlatmışlardı. Ancak gerçekler dini kurallarla uyum göstermiyor. Ornella, Sari ve Hila ile tanışın. Bu üç dindar genç kız, tüm zorluklara rağmen vatana hizmetin ordudan geçtiğine ikna olmuşlar.
21 yaşındaki Sari Michael Mart 2013’te orduya Netanya’dan katıldı. Bu kararı çevresinde ilginç tepkilere neden oldu. Bar Ilan dini kız okulundan mezun olan Sari orada bir genç kız için en iyi yerin ulusal hizmet olduğu açıkça belirtiliyordu. Savaşçı bir aileden geldiğinin belirten Sari’nin büyükbabası donanmada eğitmen. Amcalarından biri ordu doktoru, biri istihbaratta, bir diğeri ise savaş birliğinde. “Bir kuzenim de o da benim gibi kadın, benden bir sene önce birliğe katıldı.” Ailesinin isteği üzerine önce ulusal servise katılan Sari daha sonra buradan ayrılım hava kuvvetlerine katılmış. Üstlerinin onu desteklediğini belirten Sari dinin konularda babasına danıştığını belirtiyor. Dinin gerekliliklerini yerine getirmenin bazı durumlarda zorlaştığını itiraf eden Sari kişi isterse bunu başarabileceğinin söylüyor ve orduda daha dindar olduğunu belirtiyor.

 Ornella (Photo: IDF Spokesperson's Unit)

Ornella (Photo: IDF Spokesperson’s Unit)

21 yaşındaki Ornella Fransa’dan geçtiğimiz sene göç ederek orduya katılmış. Babası İsrail annesi Fransa doğumlu olan Ornella’nın Paris’te oturduğu semtte Yahudi eğitim kurumu olmadığı için ve birçok Müslüman ile birlikte devlet

okuluna gittiğini bu nedenle antisemitizmi çok iyi bildiğini belirtiyor. Okuldaki tek Yahudi olduğunu ve bunu saklamadığını belirten Ornella Davut’un yıldızı kolyesi taktığını bunun da sınıf arkadaşlarının bazılarının hoşuna gitmediğini ve İsrail’e taşınmakta tereddüt etmediğini, siyonizmin her zaman içinde yüksek olduğunu ve şimdi ailesinin kendisiyle gurur duyduğunu söylüyor. Dindar olduğunun bölükte bilindiğinin ve ona yardımcı olduklarını belirten Ornella, “üstlerim sabah ve akşam üstü duamı yerine getirmeme izin veriyorlar. Şabat günleri de Şema’yı okuyabilmem için ışığı yatarken açık bırakmama izin veriyorlar.”

Hila Lev Ari (Photo: IDF Spokesperson's Unit)

Hila Lev Ari (Photo: IDF Spokesperson’s Unit)

20 yaşındaki Hila Lev Ari, Moşav Bareket’ten orduya katıldı. Bölüğü şu an en hareketli yer olan Samarya’da bulunuyorlar. 2002’deki bir terör saldırısının ardından orduya katılmaya karar vermiş. İki kişinin öldüğü ve birçoklarının yaralandığı Netanya otel saldırısı sırasında küçük olmasına rağmen onu çok etkilemiş. “Bunu değiştirmek için birşey yapmam gerektiğini hissettim. Ülkemi daha güvenli bir yer haline getirmeliydim.”Tek çocuk olan Hila’nın orduya katılması önceleri ailesini endişelendirse de daha sonra onları ikna etmiş ve şu an kendisiyle gurur duyuyorlar.

 

kaynak:ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: