Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli gönüllüler Suriyeli, Iraklı ve Pakistanlı mültecilere yardım edince…

İsrailli gönüllüler Suriyeli, Iraklı ve Pakistanlı mültecilere yardım edince…

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


lesbos

Küçük lastik bot Yunanistan’ın Lezbos kıyılarına Suriyeli ve Afgan mültecileri taşırken onları ilk karşılayanlar iki İsrailliydi.

Nazareth’de hemşire olan 27 yaşındaki Majeda Kardosh bunlardan biri. Sürekli Arapça doktora ihtiyacı olan var mı diye soran Kardosh, Türkiye’de Yunanistan’a tehlikeli bir yolculuk yapan bu kişilere yardım elini uzatıyor. Kudüs’ten 31 yaşındaki doktor Tali Shaltiel ise dizini geçen sulara girerek 4 yaşındaki bir kızı kucaklayarak sudan çıkarıyor titreyen kızı ıslak kıyafetlerinden kurtararak ısıtıyor ve kolluk takarak olası bir boğulmayı engelliyor.

Dr. Tali Shaltiel (left) explaining to a group of Afghans how to get to the refugee registration center some 40 miles away. (Gavin Rabinowitz)

Dr. Tali Shaltiel (solda) bir grup Afganistanlı mülteciye açıklama yaparken (Gavin Rabinowitz)

Kardosh ve Shaltieli IsraAid’in gönüllülerinden ikisi. İsrailli kar gütmeyen yardım derneği IsraAid Avrupa’ya akın eden yüz binlerce mülteciye yardım eli uzatıyor.

31 ülkedeki felaketlerde yardım ve kurtarma görevlerine katılmış olan IsraAid, 2011 depreminde Japonya’da, ebola salgınında Batı Afrika’daydı. IsraAid’in yardım ettikleri ise genelde İsrail’i düşmanı olarak niteleyen veya İsrail ile savaşta olan ülkelerin halkları. Ancak IsraAid gönüllüleri için bu hiç önemli değil.

Shaltiel insanla karşılaştığını ve acılarına ortak olduğunu söylüyor. İnsani temasın bizi ileriye taşıyacağını ekliyor. Ancak Suriyeli, Iraklı, Afgan ve Pakistanlılara Avrupa’ya ilk adım attıklarında yardım edenin İsrailli olmasının beklenmedik olduğunu da kabul ediyor. “IsraAid tshirt’ü giyip aramızda İbranice konuşuyoruz ama sonuçta orada yardım için bulunuyoruz. Bu yüzden araya bariyer koymak istemiyoruz.” Onlarla Arapça konuşan Kardosh’a göre o kaos ve can pazarında mavi Davut’un yıldızı taktıklarının fark bile edilmediğini ekliyor.

Lesbos-1

A dinghy carrying refugees arriving at a beach on the island of Lesbos in northern Greece. (Boaz Arad/IsraAID)

Davut’un yıldızını ve tshirt’leri tanıyanların çoğunluğundan da olumlu tepki alıyorlar. Ancak bazıları inanmakta güçlük çekiyor. “Söyle bana, o gerçekten Yahudi mi?” Kardosh “Bu önemli mi? Sana yardım etmek için burada” dediğinde, soruyu soran adam elinde bir bisküvi ile gelerek Tali’den özür dilemiş.
Yardım gönüllüleri arasında Arapça konuşma oranının çok düşük olması bir diğer zorluk. Bu çok önemli çünkü bu kişilere psikolojik destek vermek gerekli. Yunan hükümeti ile gerekli koordinasyonu da sağlayan gönüllüler, Hırvatistan-Macaristan sınırında da görev alıyorlar.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: