Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Sayın Abbas halkınıza söyleyin bizi bıçaklamayı bıraksınlar !

Sayın Abbas halkınıza söyleyin bizi bıçaklamayı bıraksınlar !

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale David Horovitz tarafından yazılmış timesofisrael internet sitesinde yayınlanmıştır.

Sayın Abbas, eğer gerçekten halkınıza değer veriyorsanız onlara bizi bıçaklamaktan vazgeçmeleri gerektiğini söylemelisiniz. Son bir ayda onlarca İsrailliyi öldürdüler ve bunun belki de üç katı Filistinli bunu gerçekleştirirken öldü.

mahmud abbas
Onları kınamadınız. Hatta onları teşvik ettiniz onları soğuk kanlılıkla öldürdüğümüzü söyleyerek. Halka açık olarak “Kudüs için dökülen her damla kanın temiz, saf ve kutsaldır” diyerek tüm katillerin “Cennete ulaşacak birer şehit olduğunu ve Allah tarafından ödüllendirileceğine” inandırdınız.
Bizim halkımızın umurunuzda olmadığı belli. Tarihi topraklarımızda bir Yahudi devleti kurmak için çaba gösterenler hakkında yalan söyleyerek bizlere karşı halkını kışkırtıyorsunuz. Ancak madem halkınız bağımsızlık istiyor ve bizim kontrolümüzden çıkmak istiyor onlara ellerine geçen bıçak, satır ne varsa ile bizi öldürmeye çalışmalarının daha önceki gibi savaş, intihar bombacıları, roketler, üstümüze araç sürmelerin, bizi uluslararası arenada gayri meşrulaştırma ve yalnızlaştırma çabalarının yapıcı olmadığını anlatmalısınız.
Devlet kurma yolu aslında çok açık. 1947’de bu kapı sonuna kadar açıktı. Tek yapılması gereken İsrail’i tanımak. Bunun yerine savaşı tercih ettiler ve kanlı, trajik bir şekilde kendilerini sabote ettiler. Bugün sizinle ortaklık kurmanın güvenli olduğuna İsrail’i inandırmanız gerekiyor. Bill Clinton’un Rabin anmasındaki sözlerini kullanırsam; barışa ulaşma riskinin barıştan vazgeçmekten daha az tehlikeli olduğuna bizi inandırmalısınız.
İlk adım bizi öldürmekten vazgeçin. Bıçaklamaları durdurun. Bıçaklamayı teşvik etmeyi durdurun. Dur.
Dünyanın büyük çoğunluğu bizim Golyat sizin David olduğuna inandı. Süper güçlü İsrail, bölgesel süper güç, ABD başkanının tavsiyelerini sizin vatan sahibi olmanız ve bizim meşruluğumuz ve sakinlik sağlamak için kabul etmeli.
Sadece İsrail-Filistin üzerinden bile konuya bakıldığında, bunun kısa görüşlü bir yaklaşım olduğu anlaşılır. Hamas’ın geçen yaz 50 gün boyunca ülkeyi nasıl etkilediği görüldü. Bu Gazze’de güvenlik boşluklarından yararlanarak kendini silahlandıran Hamas. Bir de Batı Şeria’yı kontrol ederse Hamas İsrail’i tamamen paralize eder.

Filistinlilerin İsraillileri bıçaklamaları için galeyana getiren paylaşımlardan biri

Filistinlilerin İsraillileri bıçaklamaları için galeyana getiren paylaşımlardan biri

Daha geniş bir perspektifle Golyat-David denklemine bakınca, Batıya ait küçücük İsrail ve onu çevreleyen öngörülemeyen, silahlı Orta Doğu. İsrail kendisini üç sınırda daha savunmasız bırakmayacaktır. Dördüncüsü de zaten deniz. Daha çok basın ilgisi ve uluslararası toplumdan sıcak mesajlar İsrail’den beklenen intiharı karşılamaz.
Sayın Abbas buradaki ironi ise, çoğumuz sizin halkınızla barış için ortaklık yapmak istiyor. Batı Şeria’ya kutsal kitabımızdan dolayı tarihi bağlarımız olsa dahi daha küçük bir İsrail’de Yahudi çoğunluklu bir ülkede tam eşitlik esasıyla yaşamayı daha büyük, Batı Şeria’yı da kapsayan ama hem Yahudi karakterini hem de demokratik değerlerini kaybedebilecek bir İsrail’e tercih ediyoruz.
Ama selefiniz gibi bu ortaklığı kurmamızı imkansız hale getiriyorsunuz. BM ve uluslararası mahkemeler yolu ile İsrail ile görüşmeden ya da farklı diplomatik kanallar ve basın baskısıyla devletinizi kurabileceğinizi sanıyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Ne yazık ki tam tersi gerçekleşiyor.
Oslo sürecini denedik, terör ile cevap verdiniz. Tek taraflı çekilmeyi denedik, roket ve tünellerle karşılık verdiniz. Artık önceliğimiz yeni bir canlı bomba dalgasını önlemek için kendimizi en iyi şekilde korumak.
Belki de başbakanımızın dünya görüşü ile hemfikir değiliz, çoğumuz “İsrail bıçak sırtında yaşayacak” açıklamasını kabul etmiyor . Öyle olması gerekse dahi öyle olmasını istemiyoruz. Nesiller boyunca gençlerimizin bizi korumak için cepheye yollamak zorunda kalmak istemiyoruz. Birçoğumuz barışın bu kadar riskli olmayacağı bir ortam yaratmayı çok istiyor. Belki de bu kanlı toprağı bir gün barışçıl bir şekilde paylaşabiliriz. Ancak Amerikalı iyi niyetli bazı liderlerin istediği iyi analiz edilmemiş riskleri barış adına alma lüksümüz yok.

Sayın Abbas; bize karşı tüm yalan suçlamalarınız, tüm zayıflığınız ve ilerlemiş yaşınıza rağmen halen bu konuda bir adım atabilecek gücünüz var. Yahudilerin de burada hakkı olduğunu söyleyebilirsiniz. Kudüs’ün tüm tek Tanrılı dinlerde kutsal olduğunu söyleyebilirsiniz. El Aksa Camii, Kutsal Kabir Kilisesi ve Tapınak Tepesi’nin bulunduğu Kudüs eski şehrin sadece size ait olmadığını söyleyebilirsiniz.
Bunları duymaktan hoşlanmayacaklar. Onca nesildir o kadar yalan söylendi ki onlara, inanmayacaklardır. Sizin söylemeniz hoşlarına gitmeyecektir. Ama liderlik kendi çıkarları için doğru yolu göstermeyi gerektirir.

Yahudiler ve bu topraklardaki tarihlerini anlatmalısın. Bizi bıçaklamaya teşvik etmek yerine güven oluşturmanın zorlu yolculuğuna başlayabiliriz. Bu özveri Filistin devleti kurmanın olmazsa olmaz şartı olmalıdır.
Ne yazık ki bir saniye için bile bunu yapacağınızı düşünmüyorum. Gerçekleri söylemeye cesareti olmayan halkının isteğini yerine getirememiş bir lider olarak hatırlanacaksınız. Tıpkı sizden önceki gibi. Böylece siz bağımsızlıktan uzaklaşacaksınız, biz bıçak sırtında yaşamaya devam edeceğiz, kim bilir kaç yıl daha.
Hayır sayın Abbas, günahsızların kanını dökenleri Tanrı ödüllendirmez. Cennet yolunu açan bir cinayet yoktur. Halkını umursuyorsan yaşamı korumaya teşvik etmelisin; onlarınkini de bizimkini de..

Ve gerçekten de işler ne ara böyle bir yazı yazmamı gerektirecek kadar çığrından çıktı ..?..

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: