Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’in Yezidi “büyükelçisi” neden İsrail Ordusuna katılmak istediklerini açıklıyor

İsrail’in Yezidi “büyükelçisi” neden İsrail Ordusuna katılmak istediklerini açıklıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Orta Doğu konusunda Tel Aviv Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi olarak Idan Barir 2008 yılında Yezidileri araştırmaya karar verir. Kimsenin onları çalışmamış olması ilgisini daha çok çeker. Irak’ta Arapça konuşan bu Kürt topluluğu ile akademik çalışma sayısı da bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Dinleri Zoroastrianizm, İslam ve Yahudilik birleşimi olunca, Müslüman Kürtler ve Batılı gezginler tarafından ‘şeytana tapanlar’ denerek kenara itilmiş.

Yezidlerin 'büyükelçi' si İdan Barir

Yezidlerin ‘büyükelçi’ si İdan Barir

Yedi yıl süren yüksek lisans tezi boyunca Yezidi arkadaşlarıyla görüşmüş sosyal medya aracılığıyla, ve arkadaşlarının arkadaşlarıyla. Hatta Irak’ta kendisini İsrail’in Yezidi büyükelçisi diye anar olmuşlar. “İsrail’e gelmeleri için yardım etmesini ya da İsrail’in onlara yardım etmesini istiyorlar. İsrail ordusuna katılmak isteyenler de var.”

Ancak Barir’e göre İsrail benzer karşılığı göstermiyor. Ağustos 2014’te IŞİD Irak’ın kuzeyindeki Sinjar’da on bin Yezidi’yi öldürüp yaşları 9-25 arası değişen kız çocuklarını seks kölesi olmaları için kaçırdığında Barir, 40 meclis üyesine mektup yazmış. Hiç biri cevap vermemiş. Şimdi, tam bir yıl sonra, İsrailli politikacılar Suriyeli mültecileri kabul etmenin avantajlarını tartışıyorlar diyor Barir, “Yezidiler konu dışı kaldılar. Suriyelilerin çektiklerini azaltmak amacım değil ama onlar bir iç savaşın sonucunda mülteci durumuna düştüler. Yezidiler ise soykırıma uğradıkları için mülteciler.”

Geleneksel Yahudi kaynaklarında Amgoşim olarak tanımlanan bir grup vardır. Aynı kişiler Hıristiyan kaynaklarda Magi olarak anılırlar.HZ. İsa’yı doğumunun ardından ziyaret eden 3 Magi Zoroastrist din adamları olarak anılırlar. Barir Amgoshim’lerin Yezidiler olduğunu savunuyor ve yeni isimlerinin İngilizce magic (sihir)’den geldiğini düşünüyor. Hem Zoroastrist din adamları hem de Yezidiler sihirbaz olarak anılırlar.

Lalish'deki Yezidi ayininden

Lalish’deki Yezidi ayininden

Barir birçok Yezidinin İsrail’e yakınlık duyduğunu belirtiyor. “Onlara göre biz kardeşiz. Bunun ilk nedeni İsrail’in köklerinin Mezopotamya’da olduğuna inanmaları. Daha yaşlı Yezidiler Yahudi doktor, terzi ve öğretmenleri hatırlıyor. Irak’ın 140 bin kişilik Yahudi cemaati 1948-1951 yılları arasında İsrail’e göç ettiler. Yahudilerin Irak’taki kaderlerini kendilerininkine benzetiyorlar. Irak Yahudilerine karşı düzenlenen 1941 Farhud pogromlarını hatırlıyorlar ve Irak’ın azınlıklara karşı olan bu bakışından kendimize ders çıkarabilirdik diyorlar. Bir diğer bağları da soykırım bilinci.”

Bari’e göre Yezidilerin düşman olarak görülmeleri Müslümanların ve Batılı gezginlerin gördükleri mum yakma törenleri ateş ve güneşe tapınmaları ve farklı dansları nedeniyle onları adlandıramaması. Onlar hakkında şeytana tapındıkları ile ilgili efsaneler uydurulurken, doğaüstü güçleri olduğuna inanıldığından dışlandılar. Yezidiler bu sebeple hem Müslüman Kürtler hem de IŞİD tarafından öldürüldüler. 10 bin Yezidinin IŞİD tarafından öldürülmesi ve yüzlercesinin göç etmek zorunda kalması basında yer bulurken, çok daha azı KRG’nin Müslüman din adamlarının TV’de onların ölmelerini emrettiğini biliyor.

lalish2

Irak’ta 700 bin, Almanya’da 120 bin Yezidi bulunuyor. 2014 yılında çoğu kız çocuğu ve kadın 7 bin Yezidi kayboldu. Günümüzde 3.000-3.500 Yezidi kızın hala seks kölesi olarak esir tutulduğuna inanılıyor.
Birçok konuda farklı fikirlere sahip Yezidileri birleştiren tek nokta soykırım. Bugüne kadar 74 defa ortadan kaldırılmaya çalışıldılar. Yahudileri kendilerine örnek alıyorlar; Yahudilerin devlet olarak kendilerinden nefret edilen bir ortamda ayakta kalmaya çalışması ve Holokost gibi bir travmayı yaşamış olmaları. Barir Yezidilerin hayatlarını Kürt “kardeşleri”nin arasında devam edemeyeceklerini belirtiyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: