Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Barış » 20 yıl geçmesine rağmen Rabin’in barış vizyonu hala gerçekleşmedi

20 yıl geçmesine rağmen Rabin’in barış vizyonu hala gerçekleşmedi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale İsrail’in Kanada Büyükelçisi ve merhum Başbakan Yitzhak Rabin ile birlikte çalışmış olan Rafael Barak tarafından kaleme alınmış, The Globe and Mail gazetesinde yayımlanmıştır.

Bill-Clinton-watches-Yitz-00720 yıl önce, barış için bir araya gelen 100 bin İsrailli, Başbakan Yitzhak Rabin’in öldürülmesiyle korkunç bir kabusun ortasına düştüler. Bu travmatik geceye tanık olanlar hala içlerine dolan derin mutsuzluğu hatırlarlar.
Rabin sadece bir başbakan değildi. Ona hizmet etmek onur ve şerefti. O dönemde Filistinlilerle görüşmeleri yürüten müzakere koordinatörüydüm. Görevim hem İsrailli hem de Filistinli delege gruplarının ajandalarını takip etmek ve üstlerimi bilgilendirmekti; Rabin ve Şimon Peres.
Bu görev bana Rabin’i anlamam için eşsiz bir fırsat sundu. İsrailli delegeler her ona bilgi verdiğinde aynı soruyu sorardı; Eğer kabul edersek, Filistinliler pazarlığa sonuna kadar uyacaklar mı?
Eski bir ordu komutanı olarak karar verirken olasılıkları düşünürdü ve bu konu hakkında bir yüzde vermemizi beklerdi. Takım dürüst cevap verirlerdi ve %50’ye %100’den daha yakın olduğunu söylerdi. Rabin için konu Filistin Lideri Yaser Arafat’a barış ortağı olarak inanıp inanmamaya indi konu.
13 Eylül 1993’te Arafat ve Rabin, Beyaz Saray’ın bahçesinde bir araya geldiler ve Prensip Anlaşmasını (Oslo I) imzaladılar. ABD Başkanı Bill Clinton iki lideri bir araya getirdiğinde, Rabin’in elini tokalaşmak için Arafat’a uzatırkenki vücut dili her şeyi anlatıyordu. Rabin’in şahsi tereddütleri olsa bile barış için risk almayı göze alan cesur bir liderdi.
Arafat Temmuz 1994’te Gazze’ye geri döndüğünde Rabin’in güvenini test etti. Mısır’dan güvenli geçiş kuralını ihlal etti ve kendi arabasında teröristleri sınırdan geçirdi. Rabin’in şüpheleri İsrailli sivillere yönelik saldırılar ve İsrailli aşırıların tehditleri nedeniyle gerçeklik kazansa da iki milletin barış içinde yaşayabileceği bir anlaşmayı tamamlamaya kararlıydı. Bu konuya yoğunlaştı ve Ara Anlaşma (Oslo II) Eylül 1995’te imzalandı.
üçüncü resim arafat-rabin_nobel
4 Kasım 1995’te Rabin’in Yahudi bir aşırı tarafından suikast sonucu öldürüldüğünde dahi bu vizyonu öldüremedi. 2000 yılında Başbakan Ehud Barak Arafat’a tarihi bir teklif yaptı; Batı Şeria’nın %95’ini. Arafat bu teklifi geri çevirdi ve Filistinliler şiddetli İkinci İntifada ile karşılık verdiler. 2005’te Başbakan Ariel Şaron Gazze’den tamamen çekildi. 22 Yahudi yerleşimini boşalttı, mezarlıkları bile taşıdı, barışa bir şans vermek için. Birkaç ay sonra Hamas oranın kontrolünü eline geçirdi ve İsrail topraklarını hedefleyen dev bir füze ateşleme rampasına çevirdi. 2008’de Başbakan Ehud Olmert Barak’ın teklifini yeniledi. Ancak bu sefer karşısında Filistin Özerk Yönetimi Lideri Mahmud Abbas vardı karar vermek üzere. Evet veya hayır cevabı bile vermediği bu teklif ile de bir barış şansı daha ıskalanmış oldu. Başbakan Binyamin Netanyahu’nun göreve geldiği 2009’da bir çok girişim yapıldı. Bunların içinde 10 aylık bir yerleşim inşaatlarını durdurma kararı da vardı. Abbas yine görmezden geldi.
Ne yazık ki, son iki ayda yaşanan bıçaklama saldırılarıyla Abbas tahrik kültürüne katkı sağladı. Resmi Filistin kanalları ve Facebook sayfası Tapınak Tepesi ile ilgili yalanlar yaydı. Öyle görülüyor ki Abbas politik tartışmamızı uluslararası bir din savaşına dönüştürmek istiyor. Bunu yaparak kendisini sorumluluk almaktan uzaklaştırmaya çalışıyor ve İsrail ile doğrudan konuşmak yerine dış aktörlerden empoze edilecek bir çözüm bekliyor.
20 yıldır ıskalanan fırsatlara rağmen Rabin’in vizyonu halen İsraillilerin büyük bir çoğunluğunda yerini koruyor. Barış içinde bir arada yaşamaya verdikleri desteği çocuklarına aşılıyorlar. Ancak, barış için İsrail’in güvenilir bir ortağa ihtiyacı var. Şimdi uluslararası toplumun Filistin yönetimini yaptıklarından dolayı sorumlu tutmasının zamanı geldi. Gerçek anlamda risk alan ve özveride bulunan, -İsrail’i Yahudi devleti olarak kabul eden ve güvenlik kaygılarını anlayan- gerçek bir Filistin lideri ile ancak Rabin’in barış vizyonu gerçekleşebilir.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: