Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Filistinlilerin sosyal medyadaki tahrikleri ve sonucunda oluşan terör dalgası – Foto Galeri-

Filistinlilerin sosyal medyadaki tahrikleri ve sonucunda oluşan terör dalgası – Foto Galeri-

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


 

anti israel post

“Palestine Now” isimli Facebook adresinde bir Filistinli zafer işareti yapıyor ve iki parmağı bıçak şeklinde (photo credit:MEMRI)

MEMRI (Middle East Media Research Institute, Orta Doğu Medya Araştırma Merkezi) Sosyal medyanın İsrail’deki saldırılarda ana tahrik unsuru olduğunu açıkladı. İntifada başladı, Üçüncü intifada, Kudüs İntifadası, Bıçak intifadası, Önce bıçağına zehir sür, Yahudileri doğramak gibi etiketler (hashtag) Arap sosyal medyasından yayılıyor ve saldırıları övüp teşvik ediyor. Filistinlilerin Facebook bir mesajı örneği: “Yahudilerin kafasına saplanacak bir bıçaktan daha iyisi yok.”

anti israel post2

‘Bıçak İntifadası’ etiketinde Yahudileri bıçaklarken dişli bıçağın düz bıçaktan daha etkili olduğunu ve onu kullanmalarını söylüyor.

Raporda, bu etiketleri kullananlar saldırılar karşısında neşelerini saklamıyorlar. Saldırganları kahraman ilan ediyorlar, daha çok saldırı ile tehdit ediyorlar ve saldırı yapmaya teşvik ediyorlar, deniyor. Raporda bu konuda çıkan birçok görsel de paylaşıldı.
Alresalah.net adlı Hamas’a yakın web sitesinde otobüs durağında bekleyen iki Ortodoks Yahudiye elinde bıçakla yaklaşan bir adamın resmi bulunuyor bıçak intifadası sözleri ile. Kabzanında Filistin bayrağı bulunan, bıçak şeklinde bir 1948 öncesi Filistin mandası haritası resminin yanında ise bıçak özgürlüğündür diyor.

anti israel post3

Gazzeli  sosyal medya kullanıcısı Zahran Barbah facebook adresine insan vücudunda nereleri bıçaklamalıyız diye anatomik bir grafik paylaşıyor.

Daha önce Facebook’ta paylaşılan ancak daha sonra kaldırılan bir resim ise bir kurbanın kafasına saplanmış bıçak ile gösteriyor ve şu yazıları paylaşıyordu; “Bıçaklama operasyonu. El Aksa’nın Özgür adamları. intifada başladı. Batı Şeria direnişi sürdürüyor. Yahudilerin kafasına saplanan bir bıçaktan daha iyisi yok.”

anti israel post4

Facebookta yer alan fotoğraf Yahudi kanına bulanan bir bıçak ve sonucunda elde edilen Kudüs’ten bahsediyor.

MEMRI’nin hazırladığı ikinci rapor ise video paylaşımları ve “daha başarılı” bir saldırı için ipuçları paylaşımları ile ilgili.
Gazzeli Zahran Barbah bıçakla etiketi ile paylaştığı resimde anatomik olarak nerelere bıçak saplanmasının daha “etkili” olduğunu gösteriyor. İntifada gençlik koalisyonu – Filistin isimli sayfa gibi birçok facebook sayfası bıçaklamanın nasıl yapılması gerektiğini anlatan videolar paylaşıyorlar. Gazze’den Karem’in paylaştığı tweet’te ise saldırı öncesi bıçaklara zehir sürmelerini tavsiye ediyor. “Bıçağını bir zehre batır. Eğer bıçak yarasından ölmezse zehir işini görür.”

anti israel post5

“Bıçak İntifadası ” etiketinde Batı Şeria’da yaşayanların Yahudileri öldürmeai yolunda tahrik ediyor.”

 

anti israel post6

IŞİD yanlısı twitter kullanıcısı Monaser Al-Dawlawi  “Yahudileri katletmek” başlıklı karikatürü

 

anti israel post7

Facebookta “Bıçak İntifadası ” etiketinden bir örnek ; kanlı bir İsrail bayrakları ve “sizi katletmeye geliyoruz” yazısı

 

anti israel post8

“Üçüncü Filistin İntifadası için seferberlik” isimli Facebook sayfasından İsrail haritası bıçağın üzerinde kanlı bir şekilde resmedilmiş ve El Aksa Camii için savaşı vurgusu var .

 

 

anti israel post9

“Siyonist Bayrağı yakmak en büyük hobim” isimli Facebook sayfasında “Bıçak İntifadası” vurgusuna çağrı var.

 

anti israel post10

Bıçak 1948 öncesi Filistin şeklinde Filistin bayrağı ile bulunuyor ve  yanında da : “özgürlüğünüz bıçağınız sayesinde gelecek.” yazıyor)

 

kaynak:jpost


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: