Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Yahudi ve Müslüman Din Adamları Manhattan’da bir araya geldi

Yahudi ve Müslüman Din Adamları Manhattan’da bir araya geldi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Aşkenaz Hahambaşı Lau: şiddetin sebebi yalanlar

Etik Anlayış Vakfı İmamları ve Hahamları bir araya getiriyor.

Etik Anlayış Vakfı İmamları ve Hahamları bir araya getiriyor.

Manhattan’ın doğusunda düzenlenen, Yahudi ve Müslüman liderlerin yanı sıra evanjelist din adamlarının da katıldığı öğle yemeğinin onur konuğu İsrail’in hahambaşısı David Lau oldu. Son dönemde yaşanan şiddetle ilgili düşünceleri sorulan Lau sol cebine uzanıp cep telefonunu çıkardı. “Çok iyi bir alet ama lütfen insanlara anlatmama yardım edin, aldıkları tüm haberler gerçek değil.”
“13 yaşında Filistinliler sokakta Yahudilere saldırıyorlar bıçaklarla çünkü onlara hem Yahudiler İsrail’in El Aksa Camii’ni yıkmak istediği -yalanı- söylendi” diyen Lau, bunu kimsenin istemediğini belirtti; “ne İsrail hükümeti ne de dini liderler.” “Bunu insanlara anlatmamız lazım, bu büyük bir yalan.”

İsrail’deki şiddetten uzak dost bir ortamda konuşan Lau’yu dinleyenler, diğer Müslümanlardan katılmaması yönünde e-mailler alıklarını da saklamadılar. Etnik Anlayış Vakfı Başkanı Rav Marc Schneier tarafından davet edilen onlarca imam ve Müslüman liderler bir masa başında toplandılar. Schneier vakfı 26 yıl önce siyahiler ve Yahudiler arasındaki ilişkiler üzerinde çalışan Russell Simmons ile birlikte kurdu. Vakıf, Müslüman-Yahudi ilişkileri konusunda çalışmaya sekiz yıl önce başladı.
Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas dahil Müslüman liderler, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun bir çok kez yalanlamasına rağmen, İsrail’in kutsal mekanı bölmeye çalıştığını ileri sürdüler. Bazıları da İsrail’in camiyi yıkmak istediğini söyledi. Rav. Schneir bu durumu “Müslüman dünyada bir virüs” olarak tanımladı. İmam Shamsi Ali ile ortak yazdıkları kitabın Endonezya’daki tanıtımında kendisine elen ilk sorunun bu olduğunu belirtti.

İsrail Aşkenaz hahambaşısı Rabbi Lau

İsrail Aşkenaz hahambaşısı Rabbi Lau

El Aksa İslamiyet’e üçüncü önemli yer. Cami Yahudilerin Tapınak Tepesi olarak tanımladıkları bölgede bulunuyor. Ürdün kontrolünde Vakıf tarafından yönetiliyor.
Genç bir Gambiyalı olan Şeyh Musa Drammeh, Bronx’ta bir camide görev alıyor. Yaşlı Yahudiler için küçük bir sinagog da kuran Drammeh geçen yıl İsrail’e gitti. İsrail’i “gelişmiş, güzel bir yer, kutsal toprak” olarak tanımladıktan sonra Filistinlilerle olan durumun sürdürülemez olduğunu belirtti. Rabbi Lau kendisini dinledi, kollarının göğsünün üzerinde kavuşturdu. Kendisi Aşkenaz Yahudilerinin yani Avrupa’dan göç edenlerin hahambaşısı. (Sefaradların hahambaşısı Yitshak Yosef.)Babası, İsrael Meir Lau 1993’ten 2003’e Aşkenaz hahambaşısı olarak görev yaptı. David Lau 1013’te 150 aday arasından 10 yıllık bir dönem için seçildi. Lau din değiştirme ve kaşerut kuralları ile ilgili konularda kontrol sahibi.
Lau Drammer’e şu şekilde cevap verdi; “eğitim çatışmayı önleyecek yegane cevaptır. Eğer birbirimize bu topraklarda beraber yaşamak istediğimizi anlatabilirsek, hepimiz için barış olacak. Bugün İsrail daha sakin, dünden daha sakin. Dün de önceki günden daha sakin. Umarım ki bu fırtına geçer ve biter.”

 

kaynak: nytimes


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: