Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Dünyanın en eski Tevrat’ı British Museum’da sergileniyor

Dünyanın en eski Tevrat’ı British Museum’da sergileniyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


oldest toraLondra British Museum’daki ‘Mısır: Firavunlardan sonra inanç’ adlı sergi M.Ö. 30’dan M.S.1171’e kadar dinlerin gelişimini anlatıyor. Kahire’den ortaçağa ait mektuplar da sergileniyor. Sergilenen 200 eser arasında dünyanın en eski Tevrat’ı da bulunuyor. Cuma günün açılan sergi Kleopatra’nın ölümünden sonraki 1200 yılı anlatıyor; ülkenin Roma İmparatorluğu egemenliğine geçtiği M.Ö. 30’dan İslam imparatorluğu Fatimilerin 1171’deki çöküşüne kadar.

Serginin en dikkat çekici parçalarından biri 4. Yüzyıla ait bölümde sergilenen, Codex Sinaiticus. Yunanca yazılmış olan bu kitap, hayvan derisi üzerine Sina dağındaki din adamları tarafından yazılmış ve içeriğinde en eski Tevrat’ı bulunduruyor.
Müze müdürü Neil McGregor, “Bu kitap İngiltere’de bulunan en değerli kitap. Yazıldığı döneme ait dünyanın sergilendiği bu sergide bu kitabı görmek büyük şans,” dedi.

oldest tora2

Sergi, Hıristiyan, Yahudi, Müslüman toplumların Mısır’ın firavun tarihlerini nasıl anlattıklarını gösteriyor. Bu toplumların ayrı olmadığını gösteren en önemli belge ise iki rahibe ile bir Yahudinin düzenlediği bir kira sözleşmesi. Sergide ayrıca Ben Ezra’nın deposunda bulunmuş olan ve 11. ile 13. Yüzyıl arasında yazılmış İbranice, Yahudi Arapçası, Aramice ve Arapça dillerinde mektuplar da bulunuyor. Bu belgeler ortaçağ Akdeniz Yahudi topluluklarının yaşamını göstermesi bakımından önemli. İspanya’dan Hindistan’a uzanan bir bölgeyi kapsıyor.
Tek Tanrılı dinlerin nasıl geliştiğini ve bazı pagan ibadetlerini nasıl sürdürdüklerini de anlatıyor. Mesela büyü yapmak yeni dine de geçti. “Komşularından kendini ayıran dini bir inanç düşüncesi bu dönemlerde doğru değil. Birçok kişi bir çok farklı şeye inanıyordu o zamanlar,” dedi MacGregor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: